Учени: Стресът може да промени вашето ДНК, но също така и гените на вашите деца и внуци

28 март 2025, 19:00 часа

Отдавна е известно, че травмата има краткосрочни последици, като главоболие, промени в апетита и съня, страх, безпокойство и проблеми с концентрацията.

Ново проучване обаче предполага, че тежка травма, като тази, преживена по време на война, може да остави епигенетични "белези" върху ДНК, които остават с поколения, пише New York Post.

Концепцията за травма между поколенията не е нова – известно е, че травматичните преживявания, предавани на потомството, значително увеличават риска от депресия и други психични проблеми.

Още: Ново проучване: Открийте храната, която може да намали кръвната ви захар наполовина

Това изследване потвърждава този феномен чрез анализиране на ДНК на 48 сирийски семейства в три поколения.

„Изследването документира следи от стрес и травма в тялото, под кожата“, казва Катрин Пантър-Брик, антрополог от Йейлския университет.

Възрастна жена е блъсната на пешеходна пътека в Смолян

„Нашите открития предоставят първото доказателство, че насилието може да остави епигенетични белези върху генома, което има важни последици за разбирането на еволюцията и как травматичните преживявания стават част от генома и продължават през поколенията“, добави тя.

Екип от учени изследва жени, които са били бременни по време на жестоките конфликти в Сирия в началото на 80-те и 2011 г.

Още: Какво казват експертите: По-умни ли са разхвърляните хора

Тяхната ДНК беше сравнена с тази на членове на 16 семейства, напуснали Сирия преди 1980 г., избягвайки десетилетия на конфликт.

Взети са общо 131 проби – от 45 по-малки деца, 37 по-големи деца, 47 майки и две баби.

„Участниците се присъединиха към изследването от любов към децата си и загриженост за бъдещите поколения“, каза Дима Хамадмад, съавтор на изследването и сирийски изследовател, чиито родители са бежанци.

„Но повече от това те искаха тяхната история за травма да бъде чута и призната“, добави Хамадмад.

Още: 5 признака на травмиран човек с трудно детство

Изследователите също така установиха, че тези, които са били изложени на насилие още в утробата на майка си, показват признаци на ускорено стареене на клетъчно ниво, въпреки че все още не е ясно какви последствия може да има това за тяхното здраве.

Резултатите от изследването бяха публикувани миналия месец в списание Scientific Reports.

Авторите на изследването призовават за допълнителни проучвания за дългосрочните последици от насилието – включително домашно насилие, сексуално насилие и насилие с оръжие.

„Самата идея, че травмата и насилието могат да имат последствия за поколенията, трябва да вдъхнови по-голяма съпричастност и да принуди вземащите решения да обърнат по-голямо внимание на този проблем“, каза Кони Мълиган, съавтор на изследването.

Още: Каква е връзката между травмата и тревожността и защо е толкова важно да я знаем?

„Това може да помогне да се обяснят някои от привидно непрекъснатите цикли на малтретиране, бедност и травма между поколенията, които виждаме по света“, добави тя.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес