Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези плодове и зеленчуци имат повече витамин Ц от лимоните

05 април 2024, 11:44 часа

Не лимони, портокали, грейпфрути или мандарини. Ацеролата и шипката, например, определено имат повече витамин Ц, но ние рядко посягаме към тях. Има обаче и други плодове, освен цитрусовите, а освен тях и зеленчуци, които се срещат по-често на трапезата ни и които, често без да осъзнаваме, са богати на витамин Ц - важен витамин, който ефективно се бори със свободните радикали, поддържа имунитета, участва в синтеза на колаген и регулирането на кръвното налягане.

Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави

Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка

Касис

Касисът има значително повече витамин Ц от червеното или бялото френско грозде. 100 г черен плод осигуряват повече от 180 мг витамин Ц, а червеният плод - приблизително толкова. Наличието на рутин улеснява усвояването на витамин Ц. Плодовете на касиса са също така източник на витамини от група В, съдържат значителни количества калий (повече, отколкото например доматите), а също така осигуряват на организма доза магнезий или калций.

Най-важният компонент от хранителна гледна точка обаче са полифенолите. Антоцианините са отговорни за цвета на касиса и играят важна роля в превенцията на сърдечносъдовите заболявания. Препоръчително е да се консумират сурови плодове колкото е възможно по-често - не само заради витамин Ц, който освен всичко друго е чувствителен към топлина. Както се посочва, соковете от касис имат по-ниско съдържание на полифеноли, отколкото целите плодове.

Още: Лечебните свойства на ореховото масло

Още: Социопат или Психопат - по какво се познава

Кои плодове съдържат най-много витамин С

Редовната консумация на касис ще повиши имунитета на организма, ще допринесе за понижаване на кръвното налягане и понижаване на нивата на холестерола. Плодът има благоприятен ефект и върху метаболизма на глюкозата, както и върху функционирането на храносмилателната система и бъбреците.

Магданоз

Не всеки го харесва, но не може да се отрече, че магданозът е много полезен и е съкровищница на витамин С. В 100 г магданоз има приблизително 180 мг от този ценен витамин, което е повече от три пъти повече, отколкото в един портокал или лимон. Освен витамин Ц, магданозът съдържа още провитамин А, фолиева киселина, магнезий, калий, калций, желязо и фибри.

Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа

Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?

Той е такова полско съкровище, важно не само за състоянието на имунната система. Магданозът прочиства пикочните пътища, има диуретично действие и подобрява храносмилането. Хората, страдащи от хипертония или сърдечна недостатъчност, трябва да посягат към него с по-голямо желание, тъй като той има благоприятен ефект върху стените на кръвоносните съдове и понижава кръвното налягане.

Освен това има положителен ефект върху зрението и подобрява външния вид на кожата, косата и ноктите. Благодарение на съдържанието си на антиоксиданти, той премахва вредните свободни радикали от организма. Той е идеален като добавка към супи, салати, сандвичи, паста и, разбира се, смутита.

Червени чушки

Всеки вид чушка е ценна съставка в здравословното хранене, но е прието, че червените чушки са с най-високо съдържание на ценни хранителни вещества. Наред с други неща, те са чудесен източник на витамин Ц. 100 г червени чушки осигуряват приблизително 145 мг от този витамин. В чушките ще откриете и витамин Е, бета-каротин или провитамин А, както и витамини от група В, особено В1, В2 и В3, и калий.

В допълнение към витамините и минералите червените чушки съдържат полифеноли, на които се приписват, наред с други неща, и противоракови свойства. Съдържащият се в него ликопен проявява антибактериално, противовъзпалително действие и, както беше подчертано, предпазва сърдечносъдовата система, като намалява риска от инфаркт и инсулт. Червените чушки имат добър вкус, когато се консумират сурови, което прави немалка разлика в количеството витамин С, което получавате с тях.

В кой плод има най-много витамин C – ще познаете ли кой е той?

Брюкселско зеле

Невзрачното брюкселско зеле има висока хранителна плътност, което означава, че въпреки ниските си калории, то е добър източник на много важни за организма съставки. Наред с други неща, то е добър източник на витамин С. По данни на диетолозите 100 г брюкселско зеле покриват дневната нужда на мъжете и жените от този хранителен елемент.

Освен витамин Ц брюкселското зеле съдържа, наред с калций, магнезий или фосфор, витамини от група В, бета-каротин и в по-големи количества калий. Брюкселското зеле е също така доста добро количество протеини и фибри. Впечатляващо е съдържанието на защитни антиоксиданти. Брюкселското зеле може да спомогне за намаляване на риска от рак, а също и за поддържане на нормални нива на кръвната захар. То има противовъзпалителни свойства. Може да се консумира сурово.

Ягоди

За много хора ще бъде изненада, че ягодите съдържат повече витамин Ц, отколкото например един лимон. В 100 г ягоди се съдържат около 60-70 мг витамин Ц, докато в 100 г лимон това съединение е с около 10 mg по-малко. Специалистите по хранене посочват, че зрелите плодове съдържат до 20 % повече витамин Ц, отколкото зреещите, така че ягодите си струва да се консумират, когато са напълно узрели.

А какво има в тях освен витамин Ц? Ягодите са чудесен източник на флавоноиди и фибри. Те са сред плодовете с най-големи антиоксидантни свойства. Те са източник на витамини от група В, желязо, калций и фосфор, калий, магнезий и манган. Консумацията на тези плодове помага за предпазване от много сериозни заболявания. Ягодите имат свойства, които понижават "лошия" холестерол и триглицеридите, намаляват вероятността от образуване на атеросклеротични плаки, понижават кръвното налягане, имат прочистващо и диуретично действие. За съжаление, при някои хора може да се появи силна алергия към този плод.

Други добри източници на витамин Ц

Добра доза витамин Ц ще откриете и в: киви, броколи, червени боровинки, лук, калинка, карфиол и спанак.

Важна забележка - най-добрите източници на витамин Ц са суровите зеленчуци и плодове. Това е така, защото витамин С е един от най-лабилните витамини, което означава, че е чувствителен към въздействието, наред с други неща, на повишените температури. Загубите на аскорбинова киселина при термична обработка се оценяват на 50-70 %.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес