Ако постоянно се чувствате отпаднали в собственото си жилище, трябва да разгледате по-отблизо неговия интериор.
Ако не можете да се събудите и постоянно се чувствате уморени, но всичко със здравето ви е наред и наскоро сте имали почивка, струва си да разгледате по-отблизо обстановката. Напълно вероятно е причината за умората да се крие в неподходящия цвят на мебелите.
Александър Гринко, директор по стратегически маркетинг, ни разказа от какви цветове в мебелите трябва да се откажете, за да си върнете веселото настроение.
Причината е яркостта
Депресивното настроение не е непременно причинено от мрачни цветове като сиво, тъмнозелено, кафяво. Ярките цветове могат да бъдат източник на ненужен стрес. Разбира се, червеният (или който и да е друг) диван сам по себе си не може да предизвика апатия и да вкара в депресия. Проблемите започват, ако не се спазва поне едно от тези условия:
Какви са психологическите ефекти на различните цветове и как ни влияят те?
- Умереност. Дори най-основният цвят в интериора може да доведе до умора, ако е прекалено много - без да се вземат предвид контрастът и цветовият баланс, пространството изглежда плоско и лишено от енергия. Ако е ярък динамичен цвят, твърде активното му присъствие бързо ще претовари нервната система и няма да добави устойчивост на стрес.
- Целесъобразност. В зависимост от предназначението на помещението цветът на мебелите може да има различно въздействие върху настроението и благополучието. В помещенията за сън и почивка е по-добре да не се избират твърде ярки нюанси на мебелите и контрастни цветови решения.
- Съвместимост с темперамента. Един и същ цвят в интериора може да действа по различен начин на хора с различен емоционален фон. Наситеното червено може да ободри човек, склонен към меланхолия и синдром на хроничната умора, и, обратно, да стимулира агресията и преумората при човек с висока активност и експресивен темперамент.
Накратко, правилото работи така: меланхолиците трябва да избират мебели с цветове от топлия спектър, сангвиниците - със студени.
Но дори и като се имат предвид тези правила, е възможно да се определят цветовете, които по-често от другите се проявяват като енергийни вампири.
Пазете се от червеното
Първите асоциации, които червеният цвят предизвиква, са: увереност, енергия, страст. Той може да повлияе положително на човешката физиология - да повиши кръвното налягане и ритъма на дишане.
Но в интериора червеното действа като доста уморителен цвят и лесно преминава от положителен към отрицателен ефект - от заряд от енергия към умора и раздразнение. Затова си струва да се въздържате от червени мебели в спалнята и стаите за почивка.
Нервно жълто
Психолозите уверяват, че жълтото е най-жизнерадостният и ободряващ цвят от всички. При интериорните решения обаче това не е толкова просто. Акцентиращият жълт стол няма да е източник на проблеми, но преобладаването на яркожълтото в стаята, като например комбинация от килим, завеси и диван, може да "натисне" и дори да предизвика халюцинации.
Разбира се, влиянието на нюанса на мебелите все пак зависи от размера на помещението и осветлението, но като цяло е по-добре да не използвате повече от три големи жълти елемента в едно помещение. Трябва да внимавате и с бледожълтите декоративни елементи: в необмислени комбинации такива мебели състаряват интериора, предизвикват носталгия по дома и усещане за болезненост.
Цветовете и човешкият характер
Депресивно синьо
В случая със синьото е важно правилно да определите нюанса и да вземете предвид темперамента си. "Дълбокият" син цвят може да предизвика апатия и депресивно настроение, особено при хора, склонни към депресия. Освен това такъв нюанс може да повлияе негативно на хормоналния фон.
Можете да обърнете внимание на по-нежните нюанси на синьото, те ще създадат атмосфера на спокойствие и хармония - такива мебели са идеални за зони за отдих.
Напрегнато оранжево
Оранжевите мебели често се използват в помещения за работа и творчество - смята се, че оранжевото може да стимулира умствената дейност. Но ярките оранжеви нюанси е желателно да се ограничат в жилищното пространство.
Факт е, че мозъкът често го възприема като сигнал за опасност, така че той може да предизвика напрежение, а излишъкът му - главоболие.
Смущаващо черно
Черното е обичано заради своята универсалност и практичност, а черните декоративни елементи придават стил на интериора. Но ефектът на този цвят върху психиката и настроението не може да бъде подценяван.
На подсъзнателно ниво черното се свързва с траура, а излишъкът му може да предизвика повишена тревожност. Черните мебели като отделни акценти могат да присъстват във всяка стая. Основното нещо е да се избягва изцяло черното.
Какви мебели е по-добре да изберете?
Има и добра новина: цветът може да има не само негативен ефект. Възможно е да изберете цветовете на мебелите така, че да придобиете сила и да се чувствате у дома възможно най-комфортно.
- Спалня. Препоръчително е да използвате цветове, които насърчават релаксацията: синьо, зелено, светли нюанси на кафявото и бежовото.
- Всекидневна. По-добре е да използвате топли цветове, включително топло зелено - то създава условия за приятелско общуване между хората. Дървените нюанси също се свързват с уюта на домашната среда.
- Работна област. Изборът на цвят на шкафа зависи от вида на дейността и характера. За концентрирана интелектуална работа на компютър е по-добре да изберете зелена, синя и кафява палитра, тя ще помогне за облекчаване на напрежението в очите. Креативните и активни хора могат да използват по-сдържани варианти на жълти, оранжеви и червени нюанси - горчица, охра, теракота в умерени количества.
Като цяло всеки цвят оказва определено влияние върху цялостната атмосфера и настроение. Важно е да не се изпада в крайности: ярките цветове могат да се използват като акценти в дизайна, но не трябва да се използват като основен цвят и не трябва да се използват в големи площи. Подходящото и балансирано използване на цветовете ще ви помогне да създадете уютно пространство, в което енергията ви ще се възстанови, а не ще ви напусне.