Разположена на границата между Европа и Азия, на източния бряг на Черно море, между два колоса – Русия и Турция, Грузия – бивша Съветска република – е сред страните на Стария континент, добили независимост през 1991 година, което прави много от фактите за тази държава неизвестни и любопитни за повечето от нас.
Ако България беше станала 16-а съветска република
Грузия – древна и млада
Макар Грузия да е независима държава едва от края на миналия век, територията ѝ е била населена още от Античността, а прадедите на съвременните грузинци са кавказките народи. Територията ѝ покрита предимно с планини, а населението ѝ е значително по-малобройно от нашето – под 4 милиона души населяват бившата Съветска република. Най-големите градове в Грузия могат да се преброят на пръстите на ръцете, а в столицата – Тбилиси живее над ¼ от цялото население на страната.
Тбилиси – история и съвремие на грузинската столица
Градът е съществувал още през 4 век, но под формата на малко селище. На негово място цар Вахтанг I Горгасали основава Тбилиси, станал столица на Грузия за първи път през 1122 година по времето на цар Давид ІV Строителя, за втори път между 1918 и 1921 година, когато Грузия е отново независима и за трети път през 1991 година, когато Грузия става независима отново от СССР. Градът носи името Тбилиси още от времето на цар Вахтанг. Въпреки старата история на грузинската столица, въпреки че е икономическото сърце на Грузия и че формира 88% от БВП, въпросът защо се нарича Тбилиси, какво означава името на този град е актуален и мнозина не знаят отговора, дори да се интересуват от бившите съветски републики и по-специално от Грузия.
Тбилиси – какво означава името на грузинската столица?
Тбилиси е популярен не само като един от 10-те най-евтини за живеене градове в света, но и като един от най-красивите. Посетилите грузинската столица се потапят в един свят на приказна красота, която те оставя без дъх и жаден за още. Старата история на града, запечатана в духа и визията му, в стария град и старите къщи със запазена архитектура, в древната крепост Нарикала – основна забележителност, в историческата памет, надничаща зад всеки ъгъл, съчетани с модерното и съвременното, намерило място в Тбилиси, правят красотата на града почти сюрреалистична. Приказна панорама се разкрива от крепостта Нарикала. Градът е изключително живописен, като романтика му придава и реката, на чиито брегове се разполага. Предпочитан е от туристите, защото е съчетал удобства на цивилизацията, типични за Стария континент, с много от тайните на изтока. Това обаче не отговаря на въпроса защо градът е кръстен Тбилиси – какво означава името?
Топ 10 на най-късите реки в света
Тбилиси означава „топъл” на грузински език. Вероятно се визира топлата атмосфера, гостоприемството, топлите спомени, които посетителите отнасят, отивайки си от това място със съхранена жива история и паметниците на културата. Вероятно се визира и климатът, защото Тбилиси е топъл град. Средните температури през летните месеци са около 25 градуса, като средните максимални достигат малко над 31 градуса, така че е възможно и климатът да е сред причините този град да носи името „топъл“ на грузински. Но климатът ли е в основата на произхода на името? Всъщност не това са причините столицата на Грузия да се назовава „топъл.“ Причината за името на града са лековитите серни извори с висока температура на водата, които са идеални за балнеолечение и СПА процедури. Именно те – водите дават името на столицата на Грузия.
Водата със сяра лекува куп кожни заболявания. Къде да я откриете?
Топло на душата ще ви стане и от приказната красота на града, и от виното, което е част от традициите в грузинската столица, толкова популярно, че туристите могат да си закупят от уличните сергии сладолед от вино, чурхчела – типичен за региона сладък десерт, направен от ядки и сгъстен гроздов сироп и други вкусотии от вино.
Как се приготвя греяно вино за болно гърло