Най-необичайните картини на изтъкнати художници удивляват не само с идеите си, но и с образното претворяване на тези идеи.
„Лице и купа с плодове на морския бряг" – Салвадор Дали. В това произведение легендарният Салвадор Дали демонстрира метаморфози, скрити значения и контури на предметите. В централната част на картината има ваза с плодове, чието стъбло едновременно играе ролята на нос в човешкото лице, което се появява в тази метаморфоза. На същия принцип наблюдателят може да види останалите части на лицето, които изобразяват други обекти.
„Старият рибар" – Тивадар Костка Чонтвари
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Tivadar Csontváry Kosztka / Public Domain
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Непризнат в родината си, унгарският художник Тивадар Костка Чонтвари, който имал репутация на налудничав аскет, е автор на много картини, написани в жанра на експресионизма. Интересен факт е, че приживе той не успява да продаде нито едно свое произведение. В картината „Старият рибар“ майсторът изобразява необикновен старец. Експертите успели да разберат истинския смисъл на картината след смъртта на Чонтвари. Оказва се, че ако прикрепите огледало перпендикулярно на изображението, така че да разделя лицето наполовина, можете да видите 2 напълно различни портрета.
„Мостът Ватерло. Ефект на мъгла“ - Клод Моне
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Claude Monet / Public Domain
Картината на Клод Моне, един от основателите на импресионизма, изобразява моста, обвит в мъгла. Сякаш е оплетен в мътни и непроницаеми парченца. Зрителят не може да различи отблизо това, което е изобразено на картината. И едва, след като се отдалечи от платното на крачка-две, наблюдателят може да види панорамата, която се появява през мъглата.
„Нощната тераса на кафене" – Ван Гог
Vincent van Gogh / Public Domain
Зад привидната простота на картината на Ван Гог се крие нещо необичайно и неразбираемо. Художникът използва специална техника за нанасяне на бои. Любопитно е, че за образа на нощта той не използва черна боя. По-късно специалистите забелязали, че в картината може да се проследи алюзия към „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи - сервитьорът е облечен в бяла туника, а клиентите са 12, по аналогия с 12-те апостоли на Христос.
„Портрет на Мария Лопухина“- Владимир Бородиновски
Vladimir Borovikovsky / Public Domain
Тази картина изобразява Мария Лопухина, която умира от туберкулоза през 1803 г. Творбата е забележителна не толкова с майсторското си изпълнение, колкото с историята, която я обкръжава. Сред хората се говорело, че много момичета, които гледат платното, губят младостта си и дори умират. Имало слухове, че бащата на Мария - Иван Толстой, който се славел като мистик, бил увековечил духа на мъртвата си дъщеря в платното. Само покупката на картината от Павел Третяков спряла лошите клюки.
„Вик" – Едвард Мунк
Edvard Munch / Public Domain
Творчеството на изключителния норвежки художник Едвард Мунк е изпълнено с депресивни настроения и смъртна мъка - и в същото време, по удивителен начин, съчетано с желание за живот. Възможно е още един пристъп на маниакално-депресивно разстройство, който майсторът е претърпял, да е отразен в най-известната му творба - „Вик“. Този шедьовър оставя у наблюдателя потискащо чувство на непреодолима безнадеждност. Някои астрономи са на мнение, че художникът е рисувал картината под влияние на изригването на вулкана Кракатау през 1883 г., когато дори над Норвегия можело да се наблюдава огнено-алено небе.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Не само Мона Лиза: Прочутите (и спорни) картини на Леонардо да Винчи