Свети Дух или Духовден е тясно свързан с празника Света Троица. Всъщност мнозина не делят тези два празника, празнувайки Петдесетница. Но формално в православния календар тези празници са на отделни дати.
Още: Какво казва пълната мивка с чинии за психиката ви
Още: Воалът на Вероника запечатал лицето на Исус Христос - история и факти
Датата на Свети Дух е различна всяка година. Този значим празник в християнството се празнува в деня след Света Троица, което означава, че е обвързан и с Великден. През 2023 г. Денят се пада на 5 юни.
Смисълът и същността на празника
Денят на духовете е името на празника. Нарича се още Денят на Светия Дух. Това име говори само за себе си. Празникът е кръстен в чест на слизането на Светия Дух върху апостолите под формата на пламъци и им е дал способността да проповядват на различни езици, за които дори не са подозирали преди.
Още: Какво се прави с черупките на яйцата от Великден
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 20 април /валутен калкулатор/
Духовенството обяснява, че този празник е установен от Църквата „заради величието на Пресветия и Животворящ Дух, тъй като е един (от) Светата и Животворяща Троица”, в противоречие с учението на еретици, които отхвърлят божествеността на Светия Дух и Неговата единосъщност с Бог Отец и Божия Син.
Свети Дух – какви са поверията, свързани с този празник?
Обреди и обичаи на Свети Дух
Нашите предци са извършвали поредица от ритуали на този ден. Много от тях показват, че са се отнасяли към Земята внимателно, като към живо същество!
Още: Какво НЕ трябва да правите в църквата на Великден?
Още: Стихотворение за Великден от Елисавета Багряна
Омъжените жени се събирали, отивали на полето и постилали на земята покривка, нареждали върху нея различни ястия. След това най-възрастният разпределял парчета храна на земята или внимателно вкопавал в почвата, казвайки „Рожден ден Земьо, дай ни реколта“. На редица места на Духовден се правели обходи на нивите с кръстно шествие.
В древни времена хората вярвали, че в деня на Духовете преди изгрев слънце земята разкрива своите тайни на истинските праведници. Затова след вечерната молитва към Светия Дух селяните навеждали уши към земята и се вслушвали внимателно.
Празник Свети Дух – какво трябва да знаем за него?
Смятало се, че на Духовден е необходимо да се ходи бос по земята, както и да се яде и пие на земята. Подобно занимание се смятало за най-полезно именно в деня на Светия Дух.
Нашите предци са вярвали, че на Троицата и Духовден свещеният огън слиза от небето и унищожава всички земни зли духове. Затова жените лечителки събирали растения, от които след това приготвяли лекарства за различни болести.
Светия Дух, като последен ден от празнуването на Семик-Троица, се смятало за време за пречистване на човешката душа. На някои места хората отивали до осветения кладенец в Деня на духовете, хвърляли монети във водата, молели се и след това се измивали с вода от кладенец, за да измият греховете си и да получат здраве.
Според народните знаци студовете спират едва след Духовден.