Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сурово или печено кашу - кое е по-полезно?

09 февруари 2024, 20:00 часа

Неотдавна бяха публикувани резултати от изследвания с данни, че яденето на сурови ядки кашу може да причини смърт.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Според публикуваните данни непреработеното кашу съдържа масления токсин урушиол. Това вещество се счита за отровно и употребата му може да провокира контактен дерматит, който впоследствие причини появата на петна и подутини по кожата, придружени от сърбеж. Хората, които консумират сурово кашу и имат непоносимост към урушиол, са в смъртна опасност. Освен това дори малка доза от този токсин може да бъде фатална.

Д-р Карла Леал разказва още за свойствата на кашуто. 

В същото време преработеното кашу е здравословно, защото съдържа мононенаситени мазнини, витамини, минерали и антиокислители. Отбелязва се, че след като бъде термично обработено (обикновено ядките на кашуто се пекат или пържат), опасните вещества се елиминират.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

По принцип, „кашу“ е названието на вечнозелени топлолюбиви дървета от семейство „Смрадликови“, на техните плодове и ядки. Родината на кашуто е Бразилия и други страни от Южна Америка. Но благодарение на отличния вкус на плодовете си, кашуто е широко разпространено и в момента се отглежда в почти всички страни по света с топъл климат. Най-големите износители са Бразилия, Индия, Индонезия, Нигерия, Виетнам, Тайланд, както и страните от Централна и Южна Америка.

Ето как се яде сурово кашу – правили сме го грешно

Плодът кашу се състои от две части: самият плод, така наречената „ябълка кашу“, и ядка с твърда черупка, прикрепена към върха на плода. Ядките са покрити с твърда черупка, под която има токсично масло – споменатият вече „урушиол“, което при контакт с кожата причинява изгаряния. Затова ядките се обелват и подлагат на специална топлинна обработка за изпаряване на маслото; и едва след това стават напълно безопасни.

Плодовете на кашуто се използват широко в кулинарията и не само. За съжаление, вкусът на ябълката кашу е нетраен продукт, така че можем да се насладим само на ядките на това прекрасно дърво. В Индия годишно се събират до 25 хиляди тона такива ябълки. От тях се приготвят сокове, конфитюри, желета, компоти и алкохолни напитки. Популярността на плодовия сок от кашу в Латинска Америка е подобна на тази на портокаловия сок в Северна Америка или Европа. Ако зрелите плодове от кашу могат да се консумират пресни без страх, ситуацията с ядките кашу не е толкова проста.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

За какво е полезно кашуто - знаете ли?

Преди да бъдат пуснати в продажба, ядките се отстраняват много внимателно от черупката, след което по правило се подлагат на специална термична обработка, докато маслото се изпари напълно (дори малко количество масло може да причини отравяне). Това е толкова отговорен и, без преувеличение, опасен процес, че дори сред опитни „резачи на ядки“ има чести случаи на изгаряния от това вещество, тъй като процесът се извършва само на ръка.

Печеното кашу има отличен сладникав вкус. Обикновено се пече и пържи със сол, но запазва прекрасен естествен вкус и без солта.

Използва се като помощно средство за лечение на анемия, дистрофия, псориазис, метаболитни нарушения, облекчаване на зъбобол. Интересна е употребата на продуктите от кашу сред различните народи. Например в Африка кашуто се използва като средство за татуиране. В Бразилия се смята за афродизиак, средство срещу астма, бронхит, грип, лошо храносмилане и диабет. В Хаити - лек за зъбобол и брадавици.

В Мексико се използва за изсветляване на лунички, в Панама - за лечение на хипертония, в Перу - като антисептик, във Венецуела - за лечение на възпаление на гърлото и др. Също така, от кашу се получава висококачествено масло, което е по-фино и деликатно от фъстъченото.

Внимание! Статията предоставя информация, а не медицински инструкции. Задължително се допитвайте до професионален медик!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес