Храненето на октопода е също толкова удивително, колкото и другите му характеристики.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Тези главоноги са известни с много качества; 8 мозъка, 3 сърца и невероятната им интелигентност са само някои. Храненето на октоподите е друга тема, която е твърде любопитна - не само заради това, което ядат, но и заради невероятните им ловни техники. Тези океански хищници са едни от най-умелите и хитри. Общо те са около 300 вида. Тъканите им са много пластични, което им позволява да проникнат в скрити и трудно достъпни на пръв поглед места. Октоподите са известни и със способността да променят цвета си.
Хранене
Още: Как се приготвя октопод по гръцки - ето я скритата съставка
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Октоподът е строго месояден, така че се храни само с други животни. Плячката, която съставлява менюто на тези главоноги, варира в зависимост от вида и местообитанието, но има 2 основни тенденции.
Рибоядни
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Видовете, които ловуват риба за храна, са склонни да се движат през повърхностни води. Това са октоподи с отлични умения за плуване и маневриране във вода.
Ракоядни
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Най-големите октоподи в океана (ВИДЕО)
Октоподите, които се хранят главно с ракообразни, обикновено се придържат към морското дъно. Те са специалисти в маскировката и обикновено се крият в скални кухини или под пясъка.
Женско гладуване
Женските октоподи са най-себепожертвувателните майки в животинското царство. Някои от тях, като гигантския октопод (Enteroctopus dofleini), могат да издържат без храна в продължение на 10 месеца, докато защитават и се грижат за яйцата си. Когато те се излюпят, женските са толкова изтощени, че повечето от тях умират. Малките, неспособни да ловуват при раждането си и лишени от родителски грижи, обикновено се хранят с планктон от повърхността на водата, докато достигнат правилния размер, за да намират плячката си.
Храненето на октоподите, както беше посочено в началото, зависи от вида им и от наличните ресурси в тяхното местообитание. Ето няколко примера за основната им плячка.
Още: Кръстиха на Джо Байдън древен калмар-вампир
В открити и повърхностни води - хранят се предимно с ракообразни, коремоноги, двучерупчести, риба и понякога други по-малки главоноги.
Дънни октоподи - обикновено се движат по скалите на морското дъно и търсят храна между техните пукнатини.
Как ловуват октоподите?
Най-доброто оръжие на октопода за лов, освен голямата му интелигентност, са неговите камуфлажни способности. Благодарение на хроматофорите в кожата, той може да променя цвета си по желание и да се слива с повърхността. Някои даже имитират текстурата на камъка, където са замаскирани, благодарение на голямата гъвкавост на тялото си.
Октоподите са пъргави животни, винаги готови да ловуват. Пипалата им се движат самостоятелно и никога не се заплитат, защото всяко има собствено нервно ядро: своеобразен автономен „мозък“. Когато тези безгръбначни улавят плячка, като увиват пипалата си около нея, те бързо я поемат в устата си. В нея има рогов клюн, който е в състояние да счупи черупките на мекотели. Октоподът използва също и токсичните протеини цефалотоксини, за да смила твърдия материал на черупките.
Храносмилане
Октоподите притежават храносмилателна система, специализирана в смилането на животински протеин, тъй като този макроелемент им дава енергия и способност да регенерират и обновяват тъканите си. Храносмилането се състои от две различни фази.
Извънклетъчна фаза
По време на този първи етап храната се обработва в целия храносмилателен тракт. Клюнът и особената езикова рогова мембрана – радулата, раздробяват храната. От друга страна, слюнчените жлези отделят ензими, които задействат предварителното й смилане .
Вътрешноклетъчна фаза
Предварително смляната храна минава през хранопровода и се разгражда в стомаха.
Както виждаме, храненето на октопода е по-сложен процес, отколкото се допуска на пръв поглед. Изобщо всичко, което се открива при изследването на тези животни, е любопитно и странно. От тяхната интелигентност до ловните им способности, тези безгръбначни имат твърде много изненадващи характеристики, които не оставят никого безразличен.