Историята на киселото зеле започва от Китай преди около 2000 години, преминава през донасянето му в Европа по времето на Чингиз Хан и приключва в избата ни. Със сигурност сте го поставили на трапезата си на Бъдни вечер и днес, на Коледа, отново ще присъства на масата ви. Традиционна зимнина, която приготвяме в България е, тъй като е изгодно, с ниска цена, вкусно и не на последно място – полезно и доставящо на организма ценни и полезни за имунната система и стомашно-чревния тракт пробиотици, подобно на всяка ферментирала храна. Злоупотребилите със спиртни питиета се кълнат, че няма по-добро средство срещу махмурлук и главоболие от зелевата чорба. В националната ни кухня го хапваме на салата, туршия, сарми, както и с пиле или свинско месо, а в някои краища го готвят с боб или ориз – т.нар. бурания.
Как да си направим кисело зеле за 3 дни БЕЗ претакане и бъркане
Още една причина да обичаме киселото зеле и да го консумираме с удоволствие е ползата за здравето ни от тази ферментирала храна. Киселото зеле е богато на витамини С, К и А, като в него те са в много по-големи количества, отколкото в прясното. Доказано е, че киселото зеле потиска синтеза на холестерол в организма и така също подпомага поддържането на добро общо здравословно състояние. Изследвания сочат киселото зеле и като чудесно средство за профилактика на някои видове рак.
Киселото зеле се приготвя лесно, но трябва да се внимава с т.нар. бяла риза. Защо киселото зеле хваща бяла риза и как да избегнете това?
11 ползи от киселото зеле - за някои от тях дори не предполагате
Защо киселото зеле хваща бяла риза?
Бялата риза при киселото зеле е резултат от неправилното му приготвяне и грижи за него. За да не допуснете образуването на бяла пелена, е важно да залеете зелето в бидона, докато се покрие. От ключово значение е при топло време да забавите процеса на ферментация, тъй като високата температура я прави по-бърза, което е нежелателно. Може да забавите ферментацията с лимон. Необходимото количество е 1 брой, разрязан на 2 части на бидон с вместимост 50 литра. Цитрусовият плод помага зелевата чорба да остане бистра и с оптимални вкусови качества, а както знаем, българите я консумират, така че е важно качеството ѝ.
Грешките в приготвянето на киселото зеле често водят до образуване на бяла пелена и до зелева чорба, която е „лигава“ и неприятна за консумация. Един от най-честите въпроси при приготвяне на киселото зеле е защо киселото зеле хваща бяла риза. Българите, приготвящи си сами кисело зеле в дома си, чудесно знаят, че претакването е крайно необходимо и стартират с него след третия ден от поставянето на зелето в бидона, за да се избегнат именно образуването на бяла пелена. Ако все пак се допуснат грешки и пропуски и такава се образува, тя трябва да се обере и изхвърли, за да не развали вкуса на зелето и чорбата.
Какво да сложим в бидона или кацата със зелето, за да не допуснем бяла пелена?
Старите хора знаят хитри трикове и тайни, свързани с приготвянето на киселото зеле. Една от тях е прибавянето на хрян в кацата. Ако вече се е образувала пелената, трябва да се обере и тогава да се добавят измити корени от хрян и синапови семена. Освен претакването старите хора споделят, че е важно зелките да са идеално покрити със саламура. Ако се наложи, те ги затискат с дървени рамки и камъни, но не допускат да се развалят заради позиционирането им извън саламурата. Естествено препоръчват киселото зеле да се приготвя в дървени каци, за да е автентичен вкусът му, но това едва ли е възможно за повечето българи, приготвящи кисело зеле в избата си в града.