Уредите от клас А (зелен) консумират най-малко енергия — те са с най-голяма енергийна ефективност. Уредите от клас G (червен) консумират най-много енергия.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Правилата на ЕС относно енергийното етикетиране се прилагат и за някои „продукти, свързани с енергопотреблението": продукти или системи, оказващи въздействие върху потреблението на енергия по време на употреба.
Много потребители, когато купуват пералня, хладилник или други домакински уреди, виждат върху тях стикер с латинска буква и цветна маркировка - символи на класове на енергийна консумация. Това са много важни показатели, от които пряко зависи количеството електроенергия, консумирана от устройството. За да научите как да пестите електроенергия, трябва да разберете етикетирането и да закупите най-икономичното оборудване.
Безплатно приложение ви спестява пари при покупка на електроуреди
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Етикетиране за енергийна ефективност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Същността на етикетирането за енергийна ефективност е, че въз основа на анализ и тестване на консумацията на енергия от група домакински уреди на всеки от тях се присвоява определен индекс за енергийна ефективност, който се записва в техническата документация. Освен това този индекс се прилага към продукта под формата на цветен етикет.
Посочването на данните за потреблението на електроенергия за повечето домакински електрически уреди в Европейския съюз е задължително от 1992 г. Моделът на етикетиране, възприет в страните от ЕС, е да информира потребителите за икономичността на продуктите, техните експлоатационни характеристики и разделянето на хомогенни домакински електрически уреди в 7 класа, вариращи от най-енергоемките (клас G) до най-ефективните (клас A).
Тези грешки съкращават живота на електроуредите ви
Заменяйки новата Директива № 2010/30/EC относно енергийното етикетиране от 18 юни 2010 г., обхватът на регламента е разширен, за да обхване промишлени и търговски уреди и оборудване. Новата директива обхваща продукти, които сами по себе си не консумират енергия, но могат да имат значителен пряк или косвен ефект върху енергоспестяването (например ограждащи конструкции на сгради). Въвеждат се и три нови класа на енергийна ефективност: А+, А++ и А+++. Ако продуктът има най-висок клас на енергийна ефективност (A+++), по-ниските класове (E - G) се изключват от етикета за този продукт.
Energy Guide е напълно различна система за оценка на разходите за електроенергия за уреди, използвани в САЩ, Канада и Мексико. Наличието на маркировка EG върху устройството означава, че е включено в 25% от най-икономичните от всички възможни опции. Въпреки че наличието на този знак изобщо не изключва европейския етикет с познати букви.