Дълго съществуваше убеждението, че хората, които работят прекалено много, които дори по време на почивка или годишен отпуск продължават да изпълняват служебни задачи, трябва да потърсят съветите на психолог, за да се излекуват от работохолизма си.
Според последни изследвания на специалисти обаче работохолизмът е полезен, съобщи в. "Дейли телеграф". Проф. Йехуд Барух от Руанската бизнес школа твърди, че не трябва да го разглеждаме само в негативна светлина.
Макар зависимостта от работата да си остава зависимост, тя може да доведе и до положителни резултати, твърди ученият.
В статия, публикувана в сп. Career Development International, проф. Барух описва стандартното отношение към работохолизма като източник на стрес в службата и вкъщи, като пречка за хармоничните отношения в службата и в личния живот. Според учения обаче трудохолиците много по-често проявяват решителност и преданост, отколкото умора и цинизъм.
Още: Стихотворение на деня, 22 февруари, от Евтим Евтимов
Още: Учителят Дънов: И крадците се страхуват от това число
Професор Барух сравнява зависимостта от работата с тази от шоколада. В определени дози шоколадът е много полезен, зарежда с енергия и приятни емоции, както и работата. Заключението на учения е, че докато не вреди на здравето, докато не причинява сериозни проблеми, работохолизмът е много полезен. БТА
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Утре е първата Задушница за 2025 година: Вижте най-важните традиции, обичаи и поверия
Още: Месни заговезни 2025 - кога се падат, традиции и обичаи