Чудите се дали сте работохолик. Проверете с тези няколко знака:
1. Прекарвате на работа повече време от всякъде другаде.
Седмицата има 168 часа, при работа на нормално работно време, трябва да работите около 40 часа седмично. Това прави само 24% от седмицата! Ако процентът при вас е повече - и ако вие отказвате други неща като събития, сън, заявки, време за семейството - явно имате проблем.
2. Носите си работа вкъщи.
“Само да довърша това вкъщи” постепенно се превръща в още 3 часа извън офиса. Да, понякога се налага, ако имате спешен проект и времето не достига. Но да не се превръща в навик.
3. Работите, за да избягате от неприятни емоции.
Може би страдате от депресия, безпокойство, самота, нерешен конфликт и други проблеми, от които искате да избягате, като стоите до късно в офиса. Ако “оставяте проблемите си вкъщи”, може би се страхувате да се върнете и отново да се изправите срещу тях. Истината е, че работата няма да ви излекува от проблемите. Трябва директно да се изправите срещу тях и да ги решите.
4. Работите, за да изпитате позитивни емоции.
Едно от най-опасните неща в работохолизма е, че очаквате да изпитвате позитивни емоции от него. Стоите до късно и се радвате, когато шефът ви хвали. Позитивната обратна връзка има ефекта на допамин /подобно е усещането, когато някой хареса ваша снимка в социалните медии/, но, внимавайте, към това чувство лесно може да се пристрастите.
5. Не си спомняте кога за последно почивахте.
Нямаме предвид само ваканция. Може би предпочитате да се храните в офиса, докато колегите ви излизат навън, за да рестартират мозъка си за кратко. Сигурно платеният ви отпуск се трупа неизползван с години.
6. Стресирате се, ако не работите.
Една от причините да не почивате е, защото дори да се опитате, не спирате да мислите за работа. Релаксирате за кратко, но съзнанието ви отново премисля всички несвършени задачи. Изпитвате напрежение подобно на пушач, който дълго време не е пушил. Всъщност, качеството на работата и продуктивността ви намаляват, ако не отделяте време за почивка и зареждане на батериите.
7. Не ви харесва да ви наричат “работохолик”.
Приятели, роднини, дори колеги ви съветват да си промените навиците в работата. Може дори да използват думата “работохолик”, което ви дразни.
Ако някои от тези признаци, са ви познати, време е да се замислите. И внимавайте, работохолизмът не е повод за гордост, нито за срам. По-скоро осъзнавайки го, може би е време да промените навиците си, за да сте полезни на себе си.
1. Осъзнайте, че имате проблем.
Както при всяка зависимост, ако приемете, че имате проблем, наполовина сте го решили.
2. Говорете с шефа си.
Поговорете си честно с шефа си, споделете тревогите си и желанието да промените навиците си.
3. Опитайте се да поставите граници.
Прибирайте се навреме вкъщи, не проверявайте служебния имейл вкъщи, не правете нищо служебно през уикендите.
4. Сложете почивката си в календара.
Да, напишете си в дневния календар кога ви е времето за почивка. Помислете за някои неща, които обичате да правите за забавление и ги правете.
5. Грижете се за здравето си.
Здравето е важно, дано осъзнавате, че почивката е важна за здравословния ви живот. Хранете се здравословно, пийте достатъчно вода, не се лишавайте от сън, движете се.
Ако четете всички тези съвети и си казвате “Така е, звучи страхотно, но това не става за моята работа”, това означава “Може би имам нужда от друга работа”. Може би сте сред токсична работна среда. Помнете, че нито една работа не заслужава да жертвате здравето и психическото си равновесие.