Независимо дали сурови, на пюре, печени или пържени (да, и такива кулинарни рецепти има!), бананите са сред плодовете с най-разнообразни и богати хранителни вещества.
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Ето какво обяснява д-р Татяна Занин.
Дали бананите са полезни?
Бананите са превъзходен избор, когато става въпрос за добавяне на по-питателни и здравословни храни към вашите ястия и закуски. Те изобилстват с ценни хранителни вещества като магнезий, калий, магнезий, фибри, витамините С и В6.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Какви ползи за здравето допринасят бананите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Поради своя хранителен профил, бананите могат да играят позитивна роля в поддържането на здравето на костите, редуциране риска от сърдечни заболявания, коригиране на кръвното и повишаване на енергията и умствените способности.
Здравето на костите
Като цяло диетите, които включват по-висок прием на зеленчуци и плодове, се смятат за полезни с цел повишаване на минералната костна плътност. По-специално в случая с бананите, това, което ни интересува, е тяхното съдържание на калий и магнезий. Доказано е, че богатите на калий диети дават ефективна защита срещу остеопороза, главно поради способността на минерала да действа като буфер за неутрализиране на киселините. Магнезият също участва в изграждането на костите и е доказано, че увеличаването на неговия прием подобрява тяхната минерална плътност.
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Всеки ден закусвате с банани? Вижте какво се случва с тялото ви
Сърдечно заболяване
Както при здравите кости, хранителните навици, богати на плодове и зеленчуци, значително намаляват риска за сърдечни заболявания. Ключовите минерали, хранителни вещества и антиоксиданти, открити в бананите, като витамин С, също имат защитни качества.
Кръвно налягане
Бананите осигуряват магнезий и калий, като и двата елемента спомагат за нормализиране на кръвното. По този начин диетата срещу хипертонията насърчава повишения прием на калий и магнезий. Кръвното налягане представлява сериозен рисков фактор, който влияе върху развитието на инсулт, сърдечно-съдови заболявания и бъбречна недостатъчност.
Енергия и познание
Банановияят плод се счита за великолепен източник на B6. Този витамин играе съществена роля за превръщането на храната в енергия, която организмът ви може да използва, за да изпълнява различни функции, включително тези, свързани с невротрансмитерите в мозъка ви.
Нормално ли е всеки ден да се яде банан?
Един банан на ден е правилният път към задоволяване на ежедневните ви нужди от плодове и зеленчуци. Друг положителен ефект от този здравословен навик е, че ще приемате повече калий, магнезий и витамин С - които са сред най-малко срещаните хранителни вещества в нашето меню.
Това е трикът, с който магазините пазят бананите свежи за дълго време
Може ли да напълнеем с бананите?
Ако се притеснявате от наддаването на тегло, бананите не са потенциалният виновник. Всеки плод включва 100 калории, а мазнини - по-малко от половин грам, което го прави добър избор. Диетите с повече зеленчуци и плодове намаляват риска от хронични заболявания. И тъй като бананите са колкото питателни, толкова и вкусни, може спокойно да ги консумирате.
Полезни ли са бананите за здравето на червата?
Бананите представляват източник на фибри - 1 плод осигурява 12% от дневните нужди. Това значи, че има определена роля за здравето на червата, защото фибрите набъбват изпражненията и осигуряват добър чревен транзит.
Бананите съдържат ли много захар?
Въпреки че средният банан съдържа около 14 г захар, той е пълен и с много витамини, минерали и други важни хранителни вещества. Фибрите помагат за забавяне на храносмилането и усвояването на кръвната захар, което насърчава ситостта и позволява освобождаването на повече енергия в сравнение с концентрираните източници на захар, като сокове или други сладки напитки. А именно, консумирането на повече плодове помага за намаляване на добавените захари (като тези в безалкохолните напитки).
Внимание! Статията предоставя само информация, но не и медицинска инструкция. Търсете винаги медик-диетолог!