Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолог посочва три основни признака на емоционално прегаряне

12 юли 2024, 21:16 часа

Олга Щербакова, медицински психолог, обяснява как да разберем, че човек има емоционално прегаряне, и какво да направим по въпроса.

Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време

Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада

Приблизително всеки трети пациент, който идва на преглед при психолог, показва признаци на емоционално прегаряне или синдром на хроничната умора.

Емоционалното прегаряне е синдром, който е резултат от хроничен стрес на работното място. Причините за него могат да бъдат както външни, така и вътрешни. Например претоварване, липса на сън, небрежно отношение към себе си и своите нужди, липса на професионално израстване, напрегната ситуация в екипа, съчетание на високи работни натоварвания и стрес в личния живот, наскоро прекарани заболявания (организмът няма време да се възстанови).

Какво е бърнаут? 22 признака, че сте изправени пред него и как да се възстановите?

Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?

Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди

Като цяло информационното и емоционалното претоварване често може да доведе до емоционално прегаряне на работното място, когато човек по някаква причина не е бил в състояние да се справи със стреса.

Основните признаци на емоционалното прегаряне са:

- Чувство на физическа и емоционална умора и изтощение. Човек се чувства лишен от енергия и мотивация;

- Нарастващо психическо отдалечаване от професионалните задължения. Лицето губи интерес към работата, изпитва неприязън, пълно безразличие или цинизъм към задачите;

Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем

Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?

- Намаляване на ефективността.

Признаци на емоционално прегаряне: Защо е опасно и как да се справим с него?

През последните три години се наблюдава повишено ниво на тревожност сред хората, несигурност за бъдещето, а страховете стават все по-остри. Това отчасти се дължи на общата ситуация в света, на страха от загуба на работата. Общата напрегната обстановка на работното място също оказва влияние.

Последиците от емоционалното прегаряне могат да бъдат различни: влошаване на здравето, депресия, напускане на работа. Лекарите обикновено препоръчват почивка, възстановяване на дневния режим, добавяне на приятни ресурсни дейности в живота, евентуално обучение или психотерапия, намиране на нов интерес към работата или дори нейната промяна.

Най-ефективна е превенцията на емоционалното състояние. Опитайте се да запълните живота си с интересни дейности и хора, следете за физическата и психическата си форма, намерете нещо интересно в работата си, общувайте с колеги и т.н.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес