Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Защо мозъкът на мъжете остарява по-бързо?

06 септември 2021, 16:30 часа

След като през 19 век беше доказано, че обемът на мъжкия мозък е малко по-голям от този на женския, това веднага породи версията, че дамите не са толкова умни. 

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Но малко след това беше доказано, че обемът на мозъка не влияе по никакъв начин на умствените способности на човек. 

Д-р Джоузеф Симс установява, че средната мозъчна маса на хората, живеещ в студен климат, е по-голяма от тази на живеещите в топлите страни. Първенци са жителите на Норвегия, последвани от шведите и датчаните, а след това от германците, французите и италианците.

Също така Джоузеф Симс доказа, че с възрастта обемът на човешкия мозък намалява. Но по-скорошни проучвания показват, че мозъчните промени настъпват с възрастта, не само по отношение на обема, но и на структурата и функцията на мозъка. Учени от Института по радиология Mullinkrodt към Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис проведоха специално проучване, наблюдаващо свързаните с възрастта промени в мозъка. 

Всички доброволци са били подложени на мозъчно сканиране, което измерва притока на кислород и захар в мозъка. След това тези данните са били въведени в компютърната програма. Според резултатите от нейните изчисления възрастта на мозъка на жените е средно с 3,8 години по-млада от нейната биологична възраст. 

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

При мъжете възрастта на мозъка им се оказва с 2,4 години по-висока от нейната действителна стойност.

Според д -р Гоял тази разлика в възрастта на мозъка и при двата пола започва да се сформира още по време на пубертета. Установено е, че има пряка връзка между развитието на мозъка през този период и по-нататъшното му стареене.

Според Маркус Райхл, невролог от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, разликата в мозъчния метаболизъм е трудно да се обясни само с хормонални промени, тъй като настъпването на менопаузата при жените не променя нищо в това отношение. Така че има още нещо, което влияе върху метаболизма на мозъка.

Експертът не изключва вероятността тази разлика да е заложена генетично.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес