Изследванията показват, че генетиката играе важна роля в предпочитанията ни към определени вкусове и любовта ни към определени храни, включително шоколада. Някои гени също могат да повлияят на начина, по който усещаме сладкия и горчивия вкус.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Вижте още: Трябва ли да се белят доматите или не
Освен генетиката голямо влияние оказват семейните навици и средата, в която растем. Ако вашите родители, баби и дядовци са се наслаждавали на шоколад, има голяма вероятност и вие да развиете любов към този десерт.
Изследване на Нюйоркския университет показа, че любовта към сладките храни е наследствена и че желанието ни за сладко е заложено в гените ни. Изследователите направили експеримент върху две групи мишки. В едната са тези, чиито родители са били склонни към сладки храни, а в другата тези, чиито предци не са обичали сладко. Те успяха да докажат, че мишките, чиито родители обичаха сладкиши, наследиха същата склонност.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Учените са открили, че шоколадът съдържа триптофан, "шоколадов екстаз", химикал, който стимулира мозъка да отделя невротрансмитера серотонин, който в по-големи количества предизвиква чувство на удоволствие и щастие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Шоколадът също така съдържа фенилетиламин, „шоколадовият амфетамин“, който създава усещане за привличане и вълнение.
Третата важна съставка на шоколада, която има успокояващ ефект, е теоброминът, който отпуска мускулите и създава усещане за лекота и приятност.
Шоколадът предпазва от инсулт
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Предимствата на шоколада са, че бързо възстановява енергията, предпазва кръвоносните съдове от инфаркт, може да предотврати инсулт, облекчава предменструалния синдром, лекува анемия, особено при бременни жени.
В много култури шоколадът има специално място и често се използва в различни ритуали и празненства. Полезните ефекти на шоколада са известни още от периода на ацтеките в Южна Америка, които открили, че като смелят какаовите зърна на паста и добавят люти чушки и вода, могат да направят освежаваща и питателна напитка.
Вижте още: Две храни, които ядат всички столетници - могат да удължат живота до 100 години
Използвали са го за укрепване на висока надморска височина и при физически натоварвания, а фактът, че са използвали какаови зърна вместо пари, показва колко ценят какаото.
Освен с неустоимия си вкус, шоколадът е чудесен за сърцето и кръвообращението, за кожата и за мозъка. Понижава лошия холестерол, помага при отслабване, ако разтопите и изядете парче 20 минути преди хранене, а черният шоколад може да предотврати диабета. За съжаление, това не означава, че трябва да изядете цялата дъска наведнъж.
Шоколадът, какъвто го познаваме днес, е произведен през 1875 г. от швейцареца Даниел Петер чрез добавяне на алпийско мляко.