Американски изследователи са изяснили кои черти на човека карат другите хора да изпитват ужас, става ясно от статия, публикувана в сп. New Ideas in Psychology.
Изследователите от колежа Нокс в Гейлсбърг, щата Илинойс, са провели онлайн допитване сред 1341 доброволци (1029 жени и 312 мъже) на възраст от 18 до 77 години. Целта на експеримента била да се разбере природата на усещането на зловещина (англ. сreepiness), при което хората се чувстват неспокойни от необичайното поведение или външността на някого.
В началото на допитването учените изяснили с кой пол участниците свързват образа на зловещия човек. По-нататъшното изследване съдържало четири задания. Първото се заключавало в това, че доброволците трябвало да си представят, че техен познат, на когото се доверяват, им е разказал, че току-що се е запознал със "зловещ" човек. След това участниците трябвало да оценят по петобалната система 44 особености на поведението (например нито веднъж не поглежда събеседника в очите) или външността (например има татуировки) на този човек.
При второто задание доброволците също по петобалната система оценявали нивото на зловещина на 21 професии от предложен списък. Третата задача била най-простата – да се назоват две произволни хобита, които изглеждат зловещи (изследователите признали, че задали този въпрос "просто за смях").
При изпълнение на четвъртата задача участниците трябвало да изразят съгласие или несъгласие (отново по петобалната скала) с всяко от 15 твърдения за природата на ужаса, например "не се чувствам комфортно, че не мога да предскажа как ще се държи той или тя", "изглежда, предизвиквам сексуален интерес у този човек", "хората са по-зловещи в Мрежата, отколкото при лично общуване" и други. В края на изследването доброволците трябвало да отговорят само с "Да" или "Не" на въпроса: "Знаят ли самите зловещи хора това, че са зловещи?"
Станало ясно, че повече от 95 процента от участниците от двата пола смятат, че чувството за зловещина е присъщо повече на мъжете. Допитването установило също така, че при жените усещането за зловещина е по-силно, отколкото при мъжете, което е свързано със заплахи от сексуален характер. Един от главните фактори на възприятието на човека като зловещ се оказва непредсказуемостта на поведението. Сред зловещите професии лидери били клоуните, препараторите, собствениците на сексшопове и служителите на погребалните агенции.
Сред 44-те признака на зловещина най-значими се оказали 15: необичайна усмивка, изпъкнали очи, дълги пръсти, мазна или несресана коса, мръсна или странна дреха, много бледа кожа, торбички под очите, смях в неочаквано време, често облизване на устните, прекалена близост до събеседника, постоянно дъвкане на една тема в разговора и натрапчиво общуване, което е невъзможно да приключи без нагрубяване.
Също така участниците най-често смятали човек за зловещ, ако считали, че той възнамерява да причини вреда, държи се непредсказуемо, нещо крие или предизвиква тревожност.
Сред призрачните хобита най-често се споменава колекционирането (особено на кукли, насекоми, влечуги и анатомични структури – зъби, кости, нокти и т.н.) и наблюдението, включително преследване или снимане не само на хора, но дори и на птици. Сред другите призрачни хобита били назовани екзотичните сексуални практики и таксидермията.
Освен това изследователите са направили следните изводи:
- чувството на зловещина е най-силно свързано със самия човек, а не с неговото поведение;
- то с голяма вероятност възниква, ако подозираме сексуален интерес към себе си;
- свързано е не с едно, а с няколко "зловещи" признака;
- зловещите хора не могат да се променят, но не е задължително да имат лоши намерения;
- хората, които спазват обществените норми на поведение, не се приемат като зловещи.
На последния въпрос ("Знаят ли зловещите хора, че са зловещи") повече от половината участници отговорили "Не", една трета не били сигурни в отговора и едва по-малко от една десета отговорили с "Да".
Според изследователите получените данни свидетелстват, че чувството на ужас се явява естествена реакция на неизвестността от възможна заплаха.