Дълбоко в недрата на ледена планина на остров над Арктическия кръг между Норвегия и Северния полюс се крие ресурс от жизненоважно значение за бъдещето на човечеството. Това не са въглища, нефт или ценни минерали, а семена.
Мистериозни факти за планината Кайлаш - пази генофонда на човечеството
Повече от 930 000 разновидности на хранителни култури, се съхраняват в Global Seed Vault на Шпицберген, част от норвежкия архипелаг Свалбард. По същество това е огромен сейф, съхраняващ най-голямата в света колекция от земеделско биоразнообразие. „Вътре в тази сграда има 13 000 години селскостопанска история“, казва Брайън Лайноф, водещ координатор на партньорствата на Crop Trust, който управлява трезора, докато отваря огромната стоманена врата, водеща навътре в планината, пише "Тime"
Мистерията на Бермудския триъгълник: Какво не знаем?
Би било трудно да се намери по-отдалечено място от ледената пустош на Свалбард. Това е най-далечният север, до който можете да летите с търговска авиокомпания, и освен близкия град Лонгиърбиен, това е огромно бяло пространство от замръзнала пустота.
Глобалното хранилище за семена е наречено хранилище за „страшния съд“, което извиква образ на резерв от семена за използване в случай на апокалиптично събитие или глобална катастрофа. Но трезорът е проектиран да защитава срещу много по-малките, локализирани разрушения и заплахи, пред които са изправени генбанките по целия свят – и затова трезорът беше отворен през февруари, когато TIME го посети.
По този повод проби от Индия, Пакистан и Мексико бяха депозирани заедно със семена от Сирия. „Всеки ден по света се случват големи и малки дни на света. Генетичният материал се губи по целия свят“, казва Мари Хага, изпълнителен директор на Crop Trust. Миналата зима предложи на генната банка шанс да възстанови баланса.
Близо до входа на съоръжението, правоъгълен клин от бетон, който стърчи ярко на фона на снежния пейзаж, псевдонимът за края на света изглежда зловещо подходящ. Именно поради своята отдалеченост Свалбард е избран за място на трезора. „Той е далеч от местата на земята, където има война и терор, всичко, от което може би се страхувате на други места. Намира се на безопасно място“, казва Бенте Наевердал, управител на имоти, който наблюдава ежедневната работа на трезора.
Откриха изчезнала преди повече от 80 години подводница в Егейско море
Единственият му съсед е подобно хранилище, заровено далеч от опасностите на света: Арктическият световен архив, чиято цел е да съхранява данни за световните правителства и частни институции, отвори дълбоко в близката мина на 27 март.
Входът води до малка стая, подобна на тунел, изпълнена със силния шум на електричеството и охладителните системи, необходими за поддържане на постоянна температура в трезора. През една врата има широк бетонен тунел, осветен от лентово осветление, водещ надолу в планината. В края на този коридор има камера, допълнителен слой за сигурност за защита на трезорите, съдържащи семената.
Има три трезораводеща от камерата, но в момента се използва само една, а вратата ѝ е покрита с дебел слой лед, намеквайки за минусовите температури вътре. Тук семената се съхраняват във вакуумирани сребърни пакети и епруветки в големи кутии, които са спретнато подредени върху рафтове от пода до тавана. Те имат много малка парична стойност, но кутиите потенциално държат ключовете към бъдещето на глобалната продоволствена сигурност.
Островът на прокълнатите. Мистериозното изчезване на пазачите на фара
През последните 50 години селскостопанските практики се промениха драстично, като технологичният напредък позволи широкомащабно производство на култури. Но докато добивите са се увеличили, биоразнообразието е намаляло до такава степен, че сега само около 30 култури осигуряват 95% от хранителните и енергийните нужди на човека. Само 10% от сортовете ориз, които Китай е използвал през 50-те години на миналия век, се използват и днес, например. САЩ са загубили над 90% от сортовете си плодове и зеленчуци от 1900 г. Този монокултурен характер на селското стопанство прави хранителните запаси по-податливи на заплахи като болести и суша.
Семената, лежащи в дълбокото замразяване на трезора, включват диви и стари сортове, много от които вече не се използват широко. И много от тях не съществуват извън колекциите от семена, от които са дошли. Но генетичното разнообразие, съдържащо се в трезора, може да осигури чертите на ДНК, необходими за разработването на нови щамове за каквито и предизвикателства, пред които ще се изправи светът или определен регион в бъдеще. Един от 200 000 сорта ориз в трезора може да има чертата, необходима за адаптиране ориз до по-високи температури, например, или за намиране на устойчивост срещу нов вредител или болест. Това е особено важно при предизвикателствата на изменението на климата. „Не много хора смятат, че разнообразието на културите е толкова фундаментално важно, но е така. Тя е почти толкова важна, колкото водата и въздухът“, казва Хага. „Семената обикновено са основата на всичко. Не само това, което ядем, но и това, което носим, природата е всичко около нас.
Извънземна технология лежи на дъното на океана?
Има около 1700 версии на трезора, наречени генни банки, по целия свят. Тази глобална мрежа събира, съхранява и споделя семена за по-нататъшни селскостопански изследвания и разработване на нови сортове. Трезорът на Свалбард беше открит през 2008 г., ефективно като резервно хранилище за всички тези стотици хиляди разновидности. Идеята е замислена през 1980 г. от Кари Фаулър, бивш изпълнителен директор на Crop Trust, но започва да се превръща в реалност едва след като през 2001 г. е подписан Международен договор за семена, договорен от ООН. Строителството е финансирано от норвежкото правителство, което оперира трезорът в партньорство с Crop Trust. Целта е да се намери и съхранява копие на всяко уникално семе, което съществува в глобалните генни банки; скоро трезорът ще освободи място за милионното си разнообразие. Той също така работи в тандем с тези генни банки, когато техният материал е изгубен или унищожен.