Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

През колко държави минава река Нил?

19 август 2024, 08:45 часа

Нил е сред най-големите водни пътища на планетата Земя. Без преувеличение можем да кажем, че това е източникът на живот за Африка и по-специално за Египет. Дълго време тази река се смятала за най-дългата в света (около 6700 км), но сега е установено, че дължината на Амазонка е по-голяма.

Реката Нил е необичайна не само с дължината, но и с „поведението си“. В най-горещите месеци от годината, вместо да пресъхне, както многобройните водоеми в тази част на земното кълбо, тя излиза от бреговете си, прелива, променя цвета си и оцветява наводнените места в червено.

Произходът на името на реката датира от векове, във времената, когато тепърва се зараждат световните цивилизации. Думата „Нил“ е производна на древногръцката „Нейлос“. Гърците също наричали ​​реката „Египтос", откъдето очевидно произлиза и названието „Египет“.

Откъде извира река Нил?

Ролята на Нил за формирането и развитието на древната египетска цивилизация, която заедно с шумерската се счита за прародител на всички култури, е основополагаща. В древни времена светът бил изпълнен с опасности: суши, наводнения, диви животни. Доброто отношение към природата трябвало да бъде заслужено. Затова древните египтяни почитали бога Себек, олицетворяван от нилския крокодил. Смятало се, че богът с глава на крокодил предпазва от силите на мрака. В негова чест строели храмове, където почитали специално украсени животни, които след смъртта си били погребвани с почести.

Днес в Нил вече няма крокодили, а по принцип са се превърнали в рядкост и за Африка като цяло.

Извор и притоци на Нил

До ден-днешен няма единна гледна точка нито за извора, нито за дължината на реката.

Известно е със сигурност, че Нил се стича от Източноафриканското плато, чиято най-отдалечена точка е река Кагеру, вливаща се в езерото Виктория.

Пълноводието и прочутите разливи на Нил се осигуряват от притоци. Най-известните от тях са Белият и Синият Нил. Белият Нил започва от езерото Виктория. Получава името си заради цвета на глинестите суспензии, които съдържа. Синият Нил извира от езерото Танг в Етиопските планини и именно неговите води определят целия обем на реката.

В Етиопия Синият Нил е свещена река, на която местните жители се кланят и й принасят в жертва храни.

Промяната в цвета на Нил в сезона на разливите отново се дължи на притоци. В червено го оцветяват планинските минерали, следи от разтопени ледници. Зеленият цвят е последица от тропическата растителност.

Изворът на река Нил остава загадка след хиляди години

Басейнът на Нил

Нил е огромен. Традиционно тази река се свързва само с Египет, но в нейния басейн има повече държави: Кения, Руанда, Етиопия, Судан, Танзания, Уганда. На територията на Египет се намира малко над 20% от Нил, останалото е в други страни.

Този малък процент превръща долината на Нил в своеобразен туристически оазис, рай за любителите на археологията и историята. Повечето от големите египетски градове, включително столицата на Египет и най-големият град в Африка - Кайро, са разположени на брега на реката. Освен градовете, там се намират изключително древни и прочути паметници на културата, също някои от най-интересните музеи: пирамидите в Гиза, Сфинксът, храмовете Луксор и Карнак, Долината на царете, Египетският музей в Кайро.

Градове на Нил

Главният град в долината на Нил е Кайро. Тук е музеят, който съхранява най-голямата в света колекция древноегипетско изкуство. В югозападното му предградие Гиза се намират едни от чудесата на света - прочутите пирамиди на фараоните Хеопс, Хефрен и Микерин (Менкаур). Недалеч от пирамидите се намира Големият сфинкс.

Вторият по големина град, но изключително важен по значение, е Александрия. Това морско пристанище е основано от Александър Велики и е известно най-вече със своите, за съжаление изгубени поради превратностите на историята, културни паметници: Фарът на Александрия - който също е едно от чудесата на света, и легендарната Александрийска библиотека.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес