Водата е извор на живот. Най-честият съвет през лятото, който специалистите оправят към нас, за да се чувстваме по-добре в жегите, е да пием повече вода. Колко повече обаче и какво е адекватното количество, което не поражда риск от проблеми? Прекаленото пиене на вода изненадващо се оказва не по-малък риск от обезводняването. Симптомите и последствията са различни, но опасността е еднакво не за подценяване. Вижте до какво може да доведе прекаленото пиене на вода в жегите и как да не допуснете това да се случи.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Прекаленото пиене на вода – възможни последствия
Пиенето на твърде много вода може да бъде опасно. Някои здравословни проблеми също водят до опасно задържане на вода, без да сте прекалили с изпитите количества. И макар обикновено да говорим за дехидратация, прием на недостатъчно количество вода и последствията от това, прекомерното пиене на течности също поражда рискове.
Лекар: Ето кога не трябва да пием вода
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
- Задържането на твърде много вода в тялото поради прекомерен прием или поради заболяване, водещо до задържане на вода, може да причини токсичност на водата. Явно всяко прекаляване, дори да е с водата, която непрекъснато ни припомнят да пием, е опасно за здравето и има негативни последствия. Токсичността е резултата от количества вода в тялото по-големи от тези, които бъбреците могат да отделят. Нарича се още отравяне с вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- Електролитен дисбаланс. Тялото е съвършена система, при която проблеми или грешки в една част, водят до проблеми в друга. При прием на неадекватно големи количества вода е възможен електролитен дисбаланс, какъвто наблюдаваме и при дехидратация като например тази, причинена от стомашно-чревни неразположения. При задържане на голям обем вода в тялото, количеството натрий (сол) става твърде разредено и се развива хипонатриемия.
- Оказва се, че приемът на вода по време на активен спорт от професионалистите поражда рискове за тях – възможни са както задържане на вода, така и прекомерна хидратация, водеща до рискове и до електролитен дисбланс.
- Приемът на някои лекарства, включително такива за хронични заболявания, може да доведе до задържане на вода и всички произтичащи от това негативни последствия. Такива лекарства са диуретиците, лекарства за психични заболявания и др.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Прекаленото пиене на вода – как да го разпознаем?
Може да заподозрете, че приемате твърде малко или твърде много вода, ако погледнете цвета на урината си – тъмният – като бира – сочи, че не приемате достатъчно вода и сте дехидратирани, докато твърде бледата сочи, че в тялото ви има твърде много вода. Нормалният цвят, подсказващ, че приемате адекватни количества е бледо жълт.
Може ли пиенето на вода, престояла една нощ, да ви разболее?
В случай, че не сте заподозрели, че сте приели прекомерни количества вода, вероятно ще изпитат следните симптоми на хипонатриемия – проблеми с функционирането на мускулите, главоболие, гадене и повръщане, промени в психическото състояние като объркване или дезориентация, сънливост.
Подобно състояние е опасно, защото поражда риск от смъртност ако не се предприемат мерки и не се премине към лечение, тъй като състоянието представлява неправилно функциониране на централната нервна система, завършващо с гърчове. Обикновено засегнати са спортистите, но и хора, които работят на открито и това налага прием на големи количества вода не са защитени.
Попитайте вашия лекар какво количество вода трябва да изпивате за 24 часа спрямо вашите килограми, начин на живот, индивидуални нужди и следете дали го спазвате, за да не сте застрашени от прекаленото пиене на вода.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.