Мит: Захарта прави децата хиперактивни
Това отчасти е вярно, но не съвсем. Да, някои деца са по-чувствителни към скокове на кръвната захар, но захарта не влияе пряко върху поведението или познанието на детето. Всичко е добро в умерени количества.
Мит: Пробиотиците са полезни за всички.
Не се самолекувайте!
Не забравяйте: само лекар може да диагностицира и да предпише лечение.
Учените обсъждат този въпрос от години. Смята се, че пробиотиците увеличават броя на полезните бактерии в червата.
Но прави ли ни всички по-здрави? Експерти от израелския институт Уайзман смятат, че ефектът на пробиотиците зависи от работата на всеки отделен организъм и за да бъдат полезни, те трябва да бъдат много внимателно подбрани.
Мит: Дезинфектантите са неефективни
След известно проучване мнозина вярват, че дезинфектантите са по-малко ефективни от простото миене на ръцете. Нови проучвания обаче показват, че при използване на дезинфекционни течности, например в офиса, заболеваемостта се намалява с почти една четвърт!
Мит: Антиперспирантите причиняват рак
Много жени се притесняват, че алуминиевите соли в дезодорантите влияят на хормоналния им статус. Но нито едно проучване не е потвърдило връзката между алуминия и хормоните (да не говорим за рака). За тези, които все още се страхуват, на пазара има много алтернативни видове антиперспиранти.
Проучванията показват, че хроничният прием на витамини може да бъде опасен! Предозирането на витамините А и Е, както и желязо, е вредно за организма. Специалистите съветват да се пият специфични комбинации от микроелементи след консултация с лекар.
Мит: Ябълковият оцет ви помага да отслабнете
През последните години тази не най-вкусната течност се превърна в еликсир на буквално всички болести. Оцетът се добавя към различни ястия, а най-смелите дори го пият по цели лъжици. Да, ускорява малко храносмилането и контролира нивата на холестерола, но определено няма да ви помогне да отслабнете. А ако пиете твърде много оцет, можете да си развалите зъбите и да повлия на работата на сърцето.
Мит: Активният въглен е лек за всички болести
Националният институт по здравеопазване на САЩ посочва, че въгленът може да бъде полезен при предозиране или болки в стомаха, но не във всеки случай. Използването му за детоксикация на кожата или храносмилателния тракт, както и за миене на зъбите, е безсмислено.
Превод:goodhouse.ru