Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правете това за по-остър ум

07 февруари 2022, 13:25 часа

На всеки му се случва да забравя и да се разсейва. Понякога забравяме ключовете си за колата, важна папка в работата, дори името на някого. С възрастта губим част от сивото си вещество, което отговаря за паметта. Ето няколко лесни упражнения, които ще помогнат на ума ни да работи по-активно:

1. ИЗПОЛЗВАЙТЕ ДРУГАТА СИ РЪКА.
Ако сте десничар, започнете да ползвате от време на време лявата си ръка - когато се храните, държите предмети, дори пишете. Ще е трудно в началото, но след известна практика, ще може да вършите поне две нови неща с лявата си ръка. Идеята е да използвате неактивната част от мозъка си. 

Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво

Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим

2. ВЪРШЕТЕ НЯКОИ ОТ ЕЖЕДНЕВНИТЕ СИ ЗАДАЧИ СЪС ЗАТВОРЕНИ ОЧИ.
Какво правите всеки ден, без дори да се замислите? Колко стълби изкачвате? Колко чинии измивате? Не може да отоговорите веднага и има причина за това - правите ги всеки ден, без дори да се замислите. Опитайте се да вършите някои рутинни неща със затворени очи - къпане, придвижване от една стая в друга... 

3. РАЗМЕНЕТЕ ЗАДАЧИТЕ СИ.
Всички имаме график на ангажиментите, който стартира още, като се събудим. Новостите са ключът към по-остър ум. Дайте нещо ново на мозъка си, за да опресни рутината в действията и да стои нащрек. Не е нужно да вършите сложни неща. Просто разменете местата на ежедневните си задачи. Например, обличайте се, след като закусите, правете джогинг по различен маршрут, гледайте анимационни филми вместо сутрешните новини, къпете се вечер /ако досега сте го правили сутрин/.

4. ЧЕТЕТЕ НА ГЛАС.
Невинаги е удобно да четете на глас, но използвайте всеки възможен случай. Отдавна учените са открили, че децата първо се научават да четат, като произнасят думите на глас и чак след това, могат да се научат да четат на ум. При четене на глас се използват различни мозъчни вериги и мозъкът стои в по-будно състояние.

Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?

Още: Традиции за изписване на бебе

5. ОПИТВАЙТЕ РАЗЛИЧНИ ХРАНИ.
Ако сте от хората, които си поръчват винаги едно и също меню в ресторанта, време е за промяна. Опитайте ново ястие. Така карате мозъка да помирише нова храна и да изпрати сигнали на носа да активира рецепторите си. Новият аромат дава на мозъка ви нови усещания. Експериментирайте и с храната вкъщи. Променете подправките в едно и също ястие.

6. ХРАНЕТЕ МОЗЪКА СИ.
Мозъкът също има предпочитания за храна, която увеличава функционалността му. Включвайте достатъчно количество витамини и мазнини в менюто си. Консумирайте полезни за мозъка храни като орехи, яйца, кокосово масло, боровинки, авокадо, броколи, куркума.

7. ИЗПОЛЗВАЙТЕ ВСИЧКИТЕ СИ СЕТИВА.
Ще улесните работата на мозъка, ако ангажирате и други сетива. Например, използвайте цветни химикали, цветна хартия. Работете на музикален фон, а не на идеална тишина. Ароматизирайте стаята с лимон, канела, ванилия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес