Ако страдате от диабет тип 2 или сте изложени на риск от това заболяване, вероятно сте информирани, че трябва да внимавате с храната си. Препоръчителните храни за диабетици са тези, богати на калий, калций, фибри, магнезий, фибри, витамини А, С и Е. Грисът също е включен в списъка на тези храни.
Още: Преди или след хранене: Кога да пием рибено масло и други витамини
Грисът е брашно, което се получава чрез смилане на твърда пшеница и се смила по-едро от обикновеното брашно. Този вид брашно се разделя на три категории в зависимост от интензивността на смилане. Когато е фино смляно, това брашно се използва за сладкиши.
Стойности на грис за здравето на диабетиците
Основната причина, поради която този вид брашно е добро за диабетици, е фактът, че има ниско гликемично ниво. В резултат на това грисът може да понижи нивото на захарта в кръвта, без да повлиява нивото на глюкозата в нея.
Втората причина е свързана с наличието на фибри. Порция от 56 грама суров грис осигурява 2 грама фибри или 7 процента от препоръчителната дневна доза от това хранително вещество. Фибрите забавят усвояването на въглехидратите в кръвта и предотвратяват екстремни колебания в кръвната захар след хранене.
От друга страна, наличието на магнезий и фибри само по себе си е много добро, защото предотвратява прогресирането на болестта и подобрява реакцията на клетките към инсулина, хормонът, който регулира кръвната захар.
Грисът се препоръчва да се използва в полза на имунитета, тъй като съдържа селен, витамини B и E, но също така и за подобряване на храносмилането, тъй като храни добрите бактерии в стомаха. Като цяло грисът подобрява работата на бъбреците и костите и поддържа електролитния баланс в организма.
Още: Безсолна извара: Най-добрият лек за здравето на черния дроб
Съвети за консумация на грис
Преди да консумирате грис, уверете се, че не сте алергични към пшеница или глутен. Можете да включите грис в готвене на зърнени храни, пудинг, хляб, пица, бисквити и паста. Ако забележите нежелани реакции след консумация на грис, незабавно се свържете с Вашия лекар.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.