Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почистване на котлен камък с оцет - мисията е възможна!

17 януари 2025, 20:00 часа

Белите петна по някои лъскави повърхности са известни на всяка домакиня. Колкото по-твърда е водата от чешмата, толкова по-бързо се образуват, усложнявайки почистването в банята и причинявайки дразнене. Премахването на тези отлагания може да бъде трудно. Има обаче съединения, които могат да се справят с тях. От какво се страхува варовикът?

Народни средства срещу котлен камък

Предимството на народните средства е тяхната безопасност. Малко количество от тези съединения, което може да остане на повърхността след обработка, не може да причини вреда на здравето.

Лимон за малки отлагания

Просто избършете крановете с резен лимон и оставете за 30 минути, за да се разтворят варовиковите отлагания. След това повърхността се изплаква и изсушава.

Лимонена киселина

Със същия успех може да се използва за почистване на перални, съдомиялни машини, плочки и кранове. Достатъчно е да разтворите известно количество лимонова киселина в топла вода и да го излеете в устройството, което изисква почистване, или да обработите повърхността. След това трябва да пуснете пералнята или съдомиялната машина или просто да изчакате около 30 минути продуктът да влезе в контакт с повърхността и след това да изплакнете лимонената киселина с вода.

Още: Как най-лесно се почиства керамичен котлон?

За бързо почистване на плочките в банята, преди да използвате който и да е продукт, съдържащ киселина, трябва да пуснете гореща вода от душа за известно време. На нагрята повърхност ще се справи по-бързо със замърсяването.

Оцет за упорити варовикови отлагания

Ако проблемът буквално се е разраснал, оцетът ще помогне. Той е в състояние да се справи дори със стари петна. Само не забравяйте да носите ръкавици.

Оцетът се нанася върху замърсеното място и се оставя да действа в продължение на 15-30 минути. Ако налепът е сериозен, третирането може да се извърши няколко последователни пъти или да се накисне гъба или парцал в киселина и да се покрие с нея замърсената повърхност, така че течността да се изпари по-бавно. След това омекналите остатъци от плака се отстраняват с меламинова гъба или четка.

Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?

Малките предмети могат да се накиснат в разтвор на оцет. Например душ слушалка или малък рафт.

Този метод е напълно безопасен за стъклени и хромирани повърхности. Но за плочки, фаянс, порцелан, пластмаса и гума, използването на концентрирана киселина може да бъде вредно. За да ги третирате, използвайте само 9% оцет и, ако е възможно, намалете времето за контакт с повърхността.

Борна киселина - отървете се от плака и бактерии

Още едно безопасно средство за премахване на варовика върху съдове и крановете. Борната киселина не само се справя със замърсяването, но и дезинфекцира повърхността.

Още: Как да почиствате медта като професионалист?

Можете да купите продукта под формата на разтвор или прах. Вторият вариант е за предпочитане, защото ви позволява да разреждате борната киселина във всяка концентрация и дори да я използвате под формата на паста за упорити петна. За да почистите тоалетната, можете дори да поръсите повърхността с прах за една нощ и да я изплакнете на сутринта.

Сода с водороден прекис

Изсипете бутилка водороден прекис в содата, за да направите шуптяща паста. Този състав действа в две посоки - киселината разяжда варовика, а содата, като абразив, премахва мръсотията. Сместа може да се използва за почистване на чайник и повърхности, които не могат да бъдат надраскани. Не се препоръчва използването на тази смес за пластмаса.

Амонякът за пластмаса

Това е единственият продукт, който не се препоръчва за обработка на съдове. Но амонякът е идеален за почистване на пластмасови и други деликатни повърхности. Не уврежда продукта, не оставя ивици и премахва добре плаката. Можете да използвате амоняк за обработка на стъкла и огледала – той няма да премахне сериозни отлагания, но ще накара повърхностите да заблестят.

Още: Без препарати: Почистете микровълновата до блясък само за 5 минути

Химикали срещу варовик

Производителите предлагат разнообразие от продукти за плочки и кранове. Техният състав е доста агресивен, но те могат да се справят със замърсяване с почти всякаква сложност. Те могат да бъдат под формата на спрейове, гел или течност.

Обикновено съдържат различни видове киселини, които имат ефект върху варовика. В зависимост от допълнителните съставки, детергентите могат да ви отърват и от ръжда, плесен, мухъл и бактерии.

Всички препарати са агресивни в различна степен. Трябва да изберете състав, който е подходящ за обработка на конкретна повърхност. И не забравяйте, че във всеки случай трябва да работите с химикали само с ръкавици.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес