Днес ще разкажа историята зад една значима фраза. Всички сме чували израза "Победителите не ги съдят". Той е творение на руската императрица Екатерина Велика и е косвено свързан и с българската история, по-специално с превземането на един български град. Подробности ще откриете в следващите редове.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Защо само тези 2 града са с прави улици в България?
Кой български град ражда тази фраза
Става дума за град Тутракан. Неговото превземане е поводът за произнасянето на тази фраза. Събитието е от 1773 година, по време на поредната Руско-турска война. Известният руски офицер Александър Суворов, след като отблъсква турските атаки, решава самостоятелно да атакува крепостта Тутракан. Неговите действия са успешни, като изненадват турските войски и той превзема трудната крепост с минимални загуби. Знаейки, че неговият командир няма да одобри действията му, той му изпраща доклад, в който се шегува с тази своя постъпка. В доклада е записано следното:
„Слава Богу! Слава вамъ! Туртукай взятъ и я тамъ.“
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
(„Слава на Бога и слава Вам! Тутракан е превзет и аз съм там.“)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Разбира се, това неподчинение не среща одобрението на неговия началник, който изпраща доклада директно на Военното командване, като иска Суворов да бъде предаден на военен съд. Военната колегия на Съда взема решение да осъди на смърт героя от Тутракан за неподчинение. В своите записки, Суворов се шегува с това и отбелязва, че нито едно от неговите нарушения, което би могло да доведе до смъртна присъда, не е пропуснато. В този момент се намесва руската императрица Екатерина Велика. Тя отменя присъдата на съда с останалите в историята думи "Победителите не ги съдят". Така Суворов може и да е действал самоуверено и в противоречие с военните закони, но неговите действия са успешни и помагат на Руската империя във войната с османците. Въпреки това малцина знаят, че това е свързано с историята на България и Тутракан.
Как жп линия скарва Габрово и Севлиево?
Какво трябва да знаем за историята на Тутракан
Интересен факт за Тутракан е, че градът е бил освобождаван от руснаците цели 3 пъти:
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
- Първият път се случва по време на подвига на Александър Суворов през 1773 година.
- Вторият случай е през 1810 година от Михаил Кутузов
- Третият път е по време на Освободителната война.
Дори и след 1878, Тутракан не остава дълго време под българско управление, защото след Втората Балканска война е присъединен към Румъния с името Тутрукай. С Крайовската спогодба от 1940 година, градът се завръща в границите на България.