От древни времена на сушените кайсии се приписват редица полезни свойства, някои от които съвременната наука е успяла да потвърди. Не е тайна, че този вкусен сушен плод е богат на витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Съставът наистина изненадва с разнообразието от полезни компоненти, благодарение на които има благоприятен ефект върху човешкото тяло.
Помагат за отслабване
Знаете ли, че в шепа сушени кайсии се съдържа дневната доза от фибри, необходима за възрастен човек? Кайсиите намаляват дълготрайно апетита, както и желанието за похапване на нещо сладко. Само 7-10 броя кайсии могат да ви държат сити между 6 до 8 часа.
Позволявайте си по няколко сушени кайсии между храненията и с лекота ще потиснете неприятното чувство на глад за нещо сладко. Това се дължи на фибрите, които са част от сушените оранжеви плодове. Те увеличават размерите си в стомаха и в резултат на това, чрез рефлекторни и неврохормонални механизми, центровете за глад в мозъка се инхибират, помагат да се подобри метаболизма на мазнините.
Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства
Интересни факти за сушените кайсии
Както цветът на плода подсказва, имат високо съдържание на Витамин А, който е мощен антиоксидант и помага за премахването на свободните радикали, поддържа здравите клетки и тъкани. Имат положителен ефект върху кожата, лигавиците и очите. Сушените кайсии не могат да помогнат за лекуване на слабото зрение, но притежават способността да предотвратяват допълнителното влошаване на очите.
Предотвратяват развитието на рак и преждевременно стареене на клетките. Сушените кайсии съдържат голямо количество витамин Е (алфа-токоферол), който има антиоксидантни свойства. Редовната консумация на сушени кайсии намалява риска от рак на дебелото черво с 15%. Освен това, витамин Е потиска окислителните процеси в организма, като по този начин предотвратява ранното му стареене.
Сушените кайсии са ценен източник на желязо, което е важно за борба с анемията, спомагат за увеличаването и поддържането на нормални нива на хемоглобин. Съдържат и достатъчни количества витамин С, който улеснява усвояването на желязото от чревната флора.
Още: Лекар: 3 причини да ви боли корема след яденето на кайсии
Подобряване дейността на сърцето, отличен източник на калий. Калият, намиращ се в сушените кайсии, е много повече, отколкото този в бананите, например. Това е минерал и електролит, който е полезен за регулиране на баланса на течности. Той помага за правилното функциониране на мускулите и регулира сърдечния ритъм. Тези сушени плодове са идеална храна за хора, страдащи от хипертония. Всекидневната им консумация повлиява благоприятно дейността на сърцето, като помагат за намаляване на кръвното налягане, подпомагат правилното функциониране на сърдечния мускул и за равномерния сърдечен ритъм.
И така, какво количество сушени кайсии е добре да приемаме?
Дневната доза сушени кайсии е около 100 гр. продукт или 7 до 10 броя, които съдържат повече от 60% от дневната стойност на калий и повече от 26% от дневната стойност на магнезий. И двата елемента са необходими, за да се осигури нормален контрактилитет на миокарда.
Това количество намалява кръвната захар, тъй като имат нисък гликемичен индекс и поради изобилието от фибри забавят усвояването на други въглехидрати, което създава допълнителна защита.
Повишеното им съдържание на фолиева киселина ги прави отличен избор за храна по време на бременност.
Още: Кайсии - вдигат или свалят кръвното
Сухите кайсии се консумират най-добре преди хранене, за да се стимулира храносмилането. Съдържа алкали, които неутрализират киселините.
Кайсиите са едни от най-полезните сушени плодове, тъй като осигуряват широк спектър от микроелементи, но прекомерната му консумация може да ви навреди.
Бъдете внимателни при избора на сушени кайсии
Не купувайте сушените плодове, ако са с ярко жълт или оранжев цвят. Те се третират със серни оксиди, за да се запази по-добре външния им вид. Необработените с химикали сушени кайсии са с леко кафеникав цвят.
Тази статия е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.