Кризата на средната възраст неминуемо засяга и двата пола, макар че се говори по-открито и често за тази при дамите, тъй като е свързана с навлизане в менопаузата, която се възприема като чувствителен период за жените, през който те се нуждаят от подкрепа – семейна, приятелска, медикаментозна. Ясно е, че най-важният признак, сочещ началото на кризата на средната възраст при жените, е именно менопаузата, но тя е невидима за околните, докато множество малки и по-големи физически, ментални, поведенчески промени, видими за околните, могат да помогнат за идентифициране на кризата и прояви на съпричастност към дамите, преминаващи през този не особено лек период от живота си.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Кризата на средната възраст при жените – колебания относно идентичност, житейски избор и постижения или най-сетне постигане на мир със себе си?
По-очаквано е кризата на средната възраст при жените да е свързана със съмнения в женствеността, направените избори включително тези на професия и съпруг, натрапчиво желание за подмладяване по всички възможни начини, натрапчиво усещане, че животът на други е по-добър. Оказва се обаче, че за част от дамите кризата на средната възраст при жените може да е преоткриване на себе си, рестарт на живота, постигане на онзи така жадуван вътрешен мир със себе си, при който не гледат под лупа всеки свой недостатък – във външния вид или в характера, отпускат се, престават да се вълнуват от мнението на всички и просто живеят така, както искат. Преди нирваната обаче дамите трябва да се справят с редица неприятни симптоми на кризата на средната възраст при жените, както и с тези, които неминуемо съпътстват менопаузата.
Още: Как се проявява кризата на средната възраст в брака?
Признаци за кризата на средната възраст при жените
Психоаналитикът Елиът Жак измисля термина "криза на средната възраст" през 60-те години, припомня Helpguide. Той отбелязва, че пациентите му, намиращи се в края на 30-те и 40-те си години, преминават през депресивен период и внезапни промени в начина на живот, сблъсквайки се с идеята за собствената си смъртност, със страха от старостта и виждайки как телата им се променят, физическите им сили намаляват, а красотата им си отива, бавно и необратимо. И докато господата се сграбчват за своята младост, купувайки луксозни коли, започвайки връзки с млади жени, развеждайки се или променяйки напълно начина си на живот, дамите най-често преживяват периода, преминавайки през тъга, депресия, чувство за непълноценност и незначимост, страх, затваряне в себе си. Сред основните признаци за кризата на средната възраст при жените се отличават:
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
- тревоги във връзка с намаляване на физическите способности или пропуснатите цели,
- тревоги във връзка с възрастни родители и деца, напускащи семейното гнездо,
- тревоги и несигурност по отношение на външния вид, женствеността, фигурата, значимостта,
- депресивни състояния,
- страх, тъга, опасения, свързани с брака и възможността да останат сами на тези години,
- съжаление във връзка с кариерата, липсата на желаните постижения в тази сфера,
- финансови неволи, чувство за попадане в капан от взети в младостта финансови решения,
- желание за промяна, породено от чудене какъв би бил животът при избор на друга кариера или друг брак с различен партньор, което желание остава само мечта, промяната – нереализирана, а това води до натрупване на гняв, раздразнителност, чувство за неудовлетворение,
- усещане за безпокойство, всеки ден, който си отива, е още една крачка към старостта, още един изгубен ден от последните дни на по-младите години,
- желание за бягство – дамата просто да се събере багаж сега и веднага и да изчезне на пътешествие по света, което много рядко се превръща в реалност обаче,
- усещане за носталгия, обръщане към миналото – дамите идеализират миналото си и как са живели тогава вместо да се фокусират върху позитивите на настоящето,
- намалено или увеличено либидо,
- промени във външния вид,
- преяждане и злоупотреба с алкохол,
- напълняване,
- внезапно желание за промяна на работно място, местожителство, град, държава,
- нездраво и натрапчиво желание за израстване в кариерата или съмнения тя ли е била правилната,
- някои от дамите може да се почувстват по-малко мотивирани да постигнат други цели, когато започнат да се съмняват в целта на живота си.
Като към всичко това се добавят и физическите страдания, свързани с менопаузата – напълняване, болки от различен характер, трудности, свързани със съня, паметта, способността за концентрация, горещи вълни и много други, не е учудващо защо дамите се нуждаят най-силно от подкрепа, когато се намират между 40 и 60-годишна възраст.
Още: Мит е, че жените губят интерес към секса с възрастта, сочи изследване
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер