На 29 юни честваме деня на Свети Апостол Петър, пазителя на ключовете към Рая, който претегля греховете и добрите дела на починалия и преценява къде е мястото му – в Ада или в Рая. Празникът е и повод носещите имената Петър, Павел, Преслав, Преслава, Полина, Петя, Павлина, Камен, Кремена и производни на тях да почерпят за именния си ден. Подобно на много църковни и народни празници, свързани дълбоко с традициите и паметта на народа, и Петровден е празник, за който се приготвя специална трапеза.
Обредните ястия са неделима част от обичаите и празниците на българите и Петровден не прави изключение. На Петровден на трапезата се поставят специални ястия, свързани с почитането на Свети Петър.
Петровден 2023: Каква ще бъде зимата според времето на 29 юни
На Петровден на трапезата кои ястия задължително трябва да поставите?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Макар днес да се поднася за Петровден разнообразие от ястия, има традиционни, които дедите ни са приготвяли и някои от обичаите са запазени и до днес.
- Сред храните, които са свързани с празника, се открояват ябълките – ранни и наречени Петровки. Те са носят в църквата, за да бъдат осветени, след което се раздават за здраве. Ябълките са свързани с Райската градина, на която пазител е именно Свети Петър, което обяснява присъствието им на Петровден на трапезата. Вместо сурови ябълки или заедно с тях често се поднасят сладкиши с ябълки. Днес съвременните рецепти за празника са щрудел с ябълки, ябълков пай и т.н.
- Пилето, направено на курбан, също е сред характерните за Петровден на трапезата ястия. В миналото курбанът за празника задължително бил приготвен от най-младото Петровско пиле, днес всяко пиле от търговската мрежа е удачно за това ястие. Приготвя се в съвременни времена не само курбан, но и разнообразни ястия с пиле – модерни и предпочитани днес.
- Най-ярко се откроява специално ястие, приготвяно за Петровден, което няма аналог днес – пържено прясно сирене с брашно, наречено „бял мъж“ или „кутмач“. Това ястие днес изключително рядко и на изключително малко места се приготвя за празника.
- Домакините приготвяли и обредни пити, погачи, баници, които също са обичайни за празниците, бита и културата на българите. Баниците са любими на домакинствата и днес и също се приготвят за празника, макар често да са с готови кори, тъй като месенето и точенето не е кулинарно умение, овладяно от всички съвременни домакини.
- Сладкото изкушение и десерт на масата на Петровден бил тиквеникът, който също традиционно се приготвял и поднасял на Петровден на трапезата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Може да направите трапеза със съвременен прочит на традиционните ястия, поднасяни за Петровден, но не пропускайте основните съставки – ябълки, пиле, пити и сирене.
Честит празник!