Боядисването на яйца е най-разпространената Великденска традиция, която носи радост на децата и възрастните и събира цялото семейство заедно.
Според вярванията, яйцата се шарят за здраве, символизират Възкресението, пролетта и живота.
Но от къде всъщност идва традицията с боядисването на яйца за Великден?
Според някои твърдения, рисуването на яйца започва още от времето на Древна Месопотамия и Близкия изток. Яйцата се боядисвали като символ на нов живот, прераждане и начин да се отпразнува края на зимата. В Персия още от времената на древните зороастрийци боядисват яйца за празника Новруз (местното честване на Нова година).
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Други легенди свързват боядисването на яйцата с фолклорните традиции на германските народи, при които боядисването е свързано с почитането на богинята Еостре (Остара).
Как обаче яйцата се свързват с християнството и Възкресението на Спасителя?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Снимка: IStock
Най-популярната легенда, останала в преданията, е тази за Мария Магдалена и червеното яйце. Според нея Мария Магдалена срещнала Иисус Христос и поискала да Му служи в земния Му път. Следвала Го пламенно и била свидетел на разпъването Му на кръста.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Източник: Charles de La Fosse / Public Domain
Докато тя стояла до Него, свидетелите го замеряли с яйца, които в мига, в който се докосвали до тялото на Спасителя, се оцветявали в червено.
В деня на Възкресението Мария Магдалена и няколко жени мироносци отишли в гробницата да помажат тялото Му.
Мария Магдалена влязла първа и видяла, че камъкът бил поместен, а гробът - празен. Само дрехите, с които било завито тялото, били в пещерата. Тогава ѝ се явили ангели и самият Христос, който я уверил, че е възкръснал.
Бързо се разпространила новината за Възкресението Христово и Мария Магдалена тръгнала със сестрите на Лазар - Марта и Мария, към Рим, където ѝ се отдал случай да се срещне с император Тиберий.
По юдейски обичай тя носела яйце като израз на уважение. Мария Магдалена разказала на императора за живота, чудесата и учението на Христос, за Неговото несправедливо осъждане и малодушието на Пилат Понтийски.
Императорът се усъмнил в чудото на възкресението и попитал за доказателство. Тогава тя взела яйцето и го дала на императора с думите: "Христос воскресе!".
При тези думи бялото яйце станало червено.
Други предания твърдят, че майката на Спасителя Дева Мария носила със себе си яйца по време на разпъването на Христос. От болката и страданието, сълзите ѝ се превръщали в кръв и оцветявали яйцата в яркочервен цвят.
Снимка: IStock
Днес яйцата се боядисват във всички цветове на дъгата, но традицията повелява първото яйце да бъде боядисано в ярко червен цвят и с него да бъдат намазани бузите и челата на децата, за да бъдат здрави и засмени през цялата година. След това яйцето се слага пред иконата на Дева Мария и се пази до следващия Великден.