Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва името на столицата на Румъния?

06 ноември 2024, 12:30 часа

През първите десетилетия на ХV век столица на княжество Влахия бил град Търговище, разположен на 80 километра северозападно от Букурещ.

Твърди се, че името на Букурещ идва от името на местния феодал Букур. В средата на ХVІІ век турският пътешественик Евлия Челеби отбелязва в своите бележки, че названието на столицата на Влахия идва от Ебу-Кариш, името на сина на владетеля Гебел-Хими от племето бени-курейш. От името на Ебу-Курейш се образувало словосъчетанието Букриш и след това Букурещ. 

По време на управлението на Влад Цепеш (известен като граф Дракула, 1431-1476) градът се превръща в център на борбата срещу Османската империя. Букурещ остава главен град на Влахия почти 385 години и столица на Румъния през 1862 г.

Още: Малкият Париж - коя балканска столица е известна под това име

Забележителности

Дворецът на парламента

Това огромно здание е известно със своя мащаб. Сградата с 6000 стаи в еклектичен стил се нарежда на второ място в света по големина след Пентагона. Казват, че по време на строителството й търсенето на мрамор било толкова голямо, че паметниците трябвало да бъдат правени от други материали.

Триумфалната арка

Още: Заради пожар: Евакуираха 100 души от киносалон в Букурещ

Триумфалната арка, издигната тук през 1920 г. в чест на храбростта на румънските войници през Първата световна война, ще бъде приятна изненада. Арката от гранит е украсена със скулптури, създадени от румънски художници. Може да се изкачите по вътрешните стълби до върха и да се насладите на живописната панорама на града.

Площадът на революцията

На този площад румънският държавник и политик Николае Чаушеску изживял последните си мигове във властта. Но историческите събития не са единствените неща, които са направили площада известен. Преди всичко това е място, пълно с уникални исторически паметници. Тук се намира Кралският дворец, някога резиденция на румънските монарси, сега Национален музей на изкуството. Малко по на юг можете да видите малката православна църква „Крецулеску“ от червени тухли с отлично запазени стенописи на известния румънски художник Георге Татареску.

На площада на Революцията се намира и луксозният хотел „Атенеум“, където можете да релаксирате луксозно в богато декорирани стаи. Това е исторически паметник, построен през 1914 г. от френския архитект Теофил Брадо. По време на Втората световна война в хотела се помещавал немски военен щаб, а по-късно и съветското посолство. Днес Атенеумът е безспорният център на бизнеса и политическия живот в Румъния.

Още: В Букурещ: Лекари протестират пред сградата на правителството

Градини и паркове

Украсата на Букурещ са градините и парковете на града. 

Паркът „Херастрау“ в северната част на столицата окръжава едноименното езеро.

В центъра, недалеч от Двореца на парламента, има градски парк с дълга история - градината „Чишмиджиу“. Отличава се със своята растителна колекция от над 30 хиляди екземпляра, донесени от цялата страна.

Паркът „Карол“, кръстен на първия румънски крал, е проектиран така, че да наподобява френска градина. В него се намират Гробът на Незнайния воин, както и Мавзолеят на героите.

Ботаническата градина в Букурещ е една от най-добрите в Европа. Тук растат необичайни тропически орхидеи и редки карпатски видове.

Градски музеи

Определено трябва да посетите Музея на румънското село, открит през 1906 г. Тук можете да се запознаете с културата и традициите на страната. Само колекцията от керамика наброява повече от 18 хиляди образци. Тук можете да видите и дървена селска къща.

Художественият музей обединява произведения на румънски и европейски художници. Залите показват картини на майстори като Грегореску и Амана и скулптури на ранния Константин Брънкуш. Галерията на европейското изкуство включва малко известни картини на Ел Греко, Моне и Рембранд, както и на Реноар, Сезан и Рубенс.

Освен това е интересно да посетите Националния исторически музей в сградата на Двореца на пощите (1889 г.), Геологическия музей, Музея на техниката, Музея по естествена история „Григоре Антипа“.

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес