Откъде идва името на град Козлодуй

07 март 2025, 15:13 часа

Козлодуй е населено място, което е познато из цялата страна. Ние винаги го свързваме със стъпване на четата на Христо Ботев на неговия бряг и с все още единствената АЕЦ на нашата територия. Но това населено място е с много дълбока история и корени във вековете. Така че нека научим повече за него и за неговото интересно наименование.

История на Козлодуй

Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски

Селището е с много древни корени. Това се потвърждава от хора като археологът Богдан Николов, който намира следи от праисторически селища в района, като те се датират от времето на ранната бронзова епоха. Самият днешен град се приема, че е стъпил върху останките на тракийско селище от желязната епоха - така поне пише гореспоменатият археолог в своята книга "От Искър до Огоста".

В рамките на римската епоха са намерени две крепости, които са изпълнявали ролята на крайпътни станции. Първата носи името Четате, но за съжаление голяма част от нея е пропаднала в река Дунав. Втората се намира в местността Мъгура тятра/пятра(Каменна могила) и е носила името Региана.

Първа българска държава

Големите археолози и приятели на България - братята Шкорпил успяват да открият запазени древни защитни укрепления. Те ги датират като създадени в края на VII век, като се приема, че са построени по времето на Аспарух. Тяхната цел е била да защити нашата държава от нападения от страна на аварите от западна посока. Предполага се, че около този своеобразен окоп са построени няколко прабългарски селища, които първоначално са имали функциите на военни гарнизони.

Още: Откъде идва името на немската столица Берлин?

Османската империя

В рамките на империята, Козлодуй се споменава за първи път през 1483 година под името "Койдозлу". Отново се среща подобно име, но чак през 1620 година, където е посочено "село Козлодуй", в което имало 23 домакинства. Има още един запазен документ от този период, в който се посочва отново името на селото Козлодуй във връзка с набирането на гребци за османски флот по река Дунав. От тук вече се раждат и споровете за името:

Откъде идва името на Козлодуй

Още: Десетки улици и населени места в чужбина носят името на този български град - ето защо

  • Някои автори приемат, че името идва Котозлук или Козлудере, което се превеждала като "нисък дол". Те приемат, че в по-късните години това име се променя в Козлодуй(ъгъл на ледовете).
  • Друга теория е във връзка с думата "козля". Тя се приема като общо наименование на стръмнините, които се намират на Дунавския бряг(нещо като кози пътеки). Някои дори го обвързват със съчетие между думата "козля" + славянското наименование на река Дунав"Дунай".
  • Третата теория, която се приема и за най-вероятна, е свързана с наименование на човек. Тя се развива от българския езиковед Йордан Заимов в неговия "Български именник" от 1988 година. Той посочва, че Козлодуй е старинно име на човек или прякор КОЗЛО, като към него е добавен и суфиксът "дуй/уй". Има много имена в региона, които се образуват по подобен начин. Например Братуй, Радуй, Добруй и т.н. Тази теория се подкрепя и от факта, че голяма част от селищата в нашата страна носят имена на хора. След като те стават част от Османската империя, чуждите нашественици използват имената на последните им управители за име на селището. Така че това е хипотеза, която изглежда най-приемлива към момента.

В по-късните години на Османската империя, Козлодуй преживява доста трудни периоди. Поредицата от руско-турски войни и кърджалийски разбойничества водят след себе си до намаляване на населението в региона. Много от местното население се преселва на север от река Дунав, тъй като търси защита за живота си. Това се случва в най-голяма степен след войната през 1828-1829 между Руската и Османската империя. Когато постепенно нещата се успокояват, тези българи се връщат по родните си земи, като се приема, че дори вземат със себе си част от румънизираното население на север от реката. Приема се, че това се случва след 1830 година.

Още: Какво е предишното име на Тополовград

Близостта на реката води след себе си и до поредица от преселвания на българи от вътрешността на Дунавската равнина в посока на селото. Този процес постепенно бива спрян, когато по тези земи османските власти заселват черкези - след 1865 година, но те биват изгонени още в началото на Освободителната война.

Събитието, с което всеки българин свързва днешния град Козлодуй е , разбира се, стъпването на брега от Ботевата чета. Тук тя е посрещната на 17 май 1876 година (по стар стил) от местното население. Случва се и една легендарна случка. Местният учител - Младен Павлов, който остава в историята с прякора Козлодуйското Даскалче, в пристъп на еуфория стъпква феса, който носи на главата си и се присъединява към легендарната чета. Той е участник в подготовката на Априлското въстание и дава указания на четниците за правилното място за акостиране на кораба Радецки.

Източници:

1. Община Козлодуй

2. Ст. Георгиев и Т. Икономов/Пътеводител на Оряховска околия,1904

3.Б. Николов/От Искър до Огоста, 1996

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес