Ако сте почитател на коняка, тогава ще се интересувате не само откъде идва, но и как се прави? Интересното е, че конякът може да бъде проследен чак до 16 век, когато ентусиазирани холандски заселници посещават югозападна Франция, за да купуват стоки като дърва, сол и вино. Те имали проблем с виното, което идвало от Франция. Трудно издържало разстоянието.
Откъде идва конякът?
Нетрайността ба френското вино накарало заселниците да започнат да дестилират вино в този регион, но първоначално го дестилирали само веднъж. Може би, за да се опитат да го запазят възможно най-близко до виното. След неколкократни опити и грешки обаче те осъзнали, че дестилирането му два пъти води до много по-изтънчен и приятен краен резултат. Така се родило брендито.
Днес бренди се прави по цял свят. Въпреки това, само бренди, произведено в региона Коняк във Франция при най-строгите указания, може да бъде провъзгласено за коняк.
Още: Как се прави коняк от ракия?
Едно и също ли са брендито и конякът?
Кратък отговор: да. Всеки коняк е бренди, но не всяко бренди е коняк. Подобно на това, че всяко шампанско е пенливо вино, но не всяко пенливо вино е шампанско.
Смята се, че регионът Коняк има превъзходен тероар, което означава, че прави превъзходно бренди. Това е най-голямата разлика между бренди и коняк – бренди може да се прави навсякъде по света.
И така, откъде идва конякът? Коняк може да се прави само в Коняк. Освен това, има други фини, но важни разлики, които издигат коняка над брендито.
Брендито като цяло е дестилирана спиртна напитка, направена от ферментирал сок от грозде. Въобще всякакво грозде. Червено, бяло, каквото и да е.
Конякът, макар и подобен на брендито в смисъл, че се прави от грозде, може да бъде направен само от бяло грозде. Освен това, това бяло грозде може да бъде само един от шестте сорта, отглеждани в Коняк: Colombard, Folle blanche, Montils, Sémillon, Ugni Blanc или Folignan.
Още: За да накаже Пашинян: Русия блокира вноса на арменски коняк
Как се прави коняк?
След като гроздето е пресовано, сокът ферментира с помощта на местните дрожди в региона за приблизително 2-3 седмици. Едно от правилата за коняка е, че не могат да се добавят нито захар, нито сяра, така че това е естествената ферментация в най-добрия случай. След като ферментира, полученото бяло вино, което е сухо, киселинно и с приблизително 8% алкохол, трябва да се дестилира два пъти. Дестилацията се извършва в красиви, традиционни медни съдове.
След като дестилацията приключи и имате алкохол около 70%, той се поставя във френски дъбови бъчви, които идват от Тронке или Лимузен. Там конякът престоява минимум 2 години по закон. Брендито, от друга страна, също може да отлежава, но не е ограничено от минимално време за отлежаване.
Още: Възможно ли е сваляне на високо кръвно с коняк?
След като процесът на стареене приключи, конякът се премества в метални резервоари за евентуално смесване и/или бутилиране. Има коняци от едно лозе и една възраст/партида, но по-често коняците от различни възрасти се смесват, за да се създаде сложност на вкуса.
Как се пие коняк - чист или в коктейл
Един коктейл, който ще ви накара да се насладите на коняка е просто коняк, изцеден лимонов сок и Cointreau...често се сервира със захаросана чаша. Но със сигурност има много нови фаворити.
И така, откъде идва конякът? Сега знаете. Историята на коняка, как се прави коняк и, може би най-важното, как да се насладите на тази магнетична напитка. Въоръжени с познанията си за коняка се надяваме, че сега се чувствате просветени и вдъхновени, и е време да започнете със своите изследвания по върпоса. Опитването на спиртни напитки, с които може би сме по-малко запознати, винаги е най-добрият начин да намерим това, което харесваме и да научим нови неща.
Още: Кои са най-добрите мезета за коняк
А може би ще полюбопитствате и ще попитате бармана дали знае нещо повече за коняка, който предлага?