Историята на зараждането на спиртните напитки и на водката ни отвежда в древността. Да, алкохолът е познат от онези далечни времена, макар тогава да не е използван за консумация, а за медицински цели и химически експерименти. Авицена например е от лекарите, които първи използвали алкохола в медицината.
Първите писмени данни за консумация на течността, получена чрез дестилация на ферментирали плодови суровини – тоест първите сведения за консумация на алкохол – се свързват с Италия. В древноримските трактати се говори не само за това как се произвежда алкохолът, но те съдържат и категорично потвърждение, че спиртните напитки са се прилагали не само в медицината, но и се консумирали. Тук говорим все още обаче за алкохола по принцип, а не конкретно за водката. Кога и къде се заражда водката – едно от най-употребяваните и предпочитани спиртни питиета днес?
Какво се случва, когато пиете водка всяка вечер?
История на водката
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Преди да поговорим от какво се прави водка, нека се потопим в историята на напитката, която свързваме с Русия и Полша, която история ни отвежда на пътешествие назад във времето чак до 15 век. Първоначално всички силни спиртни напитки, произведени от ферментирали плодове, носели името водка, като самата дума е с полски произход и именно в Полша алкохолът получил за първи път това име. 1533-та е годината, в която за първи път срещаме думата „водка“ на кирилица, но това съвсем не значи, че не е била позната по-рано – възможно е просто да се е именувала по друг начин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Година по-късно срещаме думата wodki и със значението „дестилирани лекарствени продукти“, а през 1936 година е прието името „водка“ да се използва само за традиционна руска напитка, произвеждана от „водно-алкохолна смес с малко количество ароматизиращи добавки“. Така между Полша и Русия се е породил спор коя от двете страни е родината на водката. И до днес обаче и двете страни, както и други държави, разположени в Източна Европа, се славят като най-добрите производители на водка, а за родина на водката като цяло можем да определим Източна Европа.
Водката сваля ли кръвното или не?
От какво се прави водка днес?
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
Няма как да не сте забелязали, че водката винаги е безцветна – лесно се бърка с вода, докато различните алкохоли имат различно оцветяване, те отлежават в бъчви, приемат вкусовете и ароматите им, променят се цветът и вкусът им. Това не важи за водката. Тя не отлежава, не се оцветява – винаги е бистра като водица, не е случайно, че името на напитката – „водка“ много прилича на думата „вода“ и вероятно произлиза именно от тази дума.
Днес при производството на водка се използват вода, етилов спирт, ръж, пшеница, ечемик или картофи, а към някои видове се добавя захар или дори билки. Това ли е рецептата за истинската водка, или тя съдържа различни от посочените съставки?
От какво се прави истинската водка?
Интересен е въпросът какво разбираме под истинска водка, но това най-вероятно е традиционната водка, която се е приготвяла в зората на появата на тази спиртна напитка и преди да започне добавянето на захар или на аромати като билки към водката. За истинска водка се приема тази, която е получена от пшеничен или ръжен спирт от най-висок дестилат и е филтрирана през специални филтри от активен въглен и кварцов пясък, които гарантират кристалната ѝ чистота. Това далеч не означава, че водка с добавена захар или ароматни билки е фалшива или че няма да ви допадне. Каквото и да налеете в чашите, консумирайте умерено и отговорно, тъй като алкохолът е опасен за живота и здравето, когато се прекалява с него.