Комуникационните умения за работа в екип са от съществено значение за постигането на целите в компанията. Много шефове ценят тези умения на кандидатите за позиция в тяхната компания, така че е много важно да ги развиете и укрепите. Това, което никога не трябва да ви липсва, е самочувствие и желание да усъвършенствате тези качества, не само за да намерите работа, но и за да можете да се развивате по-добре в бъдеще.
Още: Как да се преборим с усещането за студени крака?
Още: Как да изберем правилните ски обувки за нас?
Комуникативни умения за работа в екип
- Съпричастност
Емпатията е едно от най-важните комуникационни умения за работа в екип. Благодарение на него ще можете да опознаете и разберете по-добре всички членове на вашата работна група. И е важно да успеете да се поставите на мястото на други хора, за да разберете по-добре нуждите на другия. Например, на най-срамежливия човек може да бъде възложена задачата да говори публично и да защитава презентация пред шефовете си: никога не трябва да се съмнявате в способностите му, просто трябва да се поставите на тяхно място и да им кажете, че могат да го направят успешно.
Още: Кои са най-честите причини за поява на конденз в банята?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
- Научете се да слушате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Комуникационният стълб, който ви съветваме да приложите на практика не само на работното място, но и в личния си живот. Хората ценят високо човек, който може да слуша, който е внимателен, търпелив и може да изслушва мненията и предложенията на другите по всяко време. Въпреки, че това е едно от най-важните комуникационни умения, не всеки го притежава. Наред с емпатията, способността да слушате може да ви отвори много врати.
- Уважение
Нещо, което всеки иска, но е трудно изпълнимо. Колко пъти сте намирали някой, който не е съгласен с това, което казвате? В същото време някой друг се опитва да промени мнението ви защото смята, че вашите ценностни преценки са грешни? И не че това, което мислите не е правилно, просто може да се случи така, че събеседникът ви да не е съгласен с вас и да не иска да уважи вашето виждане по даден въпрос. Сигурни сме, че този тип нагласи не ви се струват подходящи.
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Затова казваме, че в една работна група е много важно нейните членове да проявяват уважение. Не винаги ще бъдете прави за всичко, което казвате, така че трябва да уважавате и цените това, което другите могат да предложат. С уважение ще спечелите доверие, един от стълбовете на екипната работа. Създайте си това ценно умение, на което ще бъдете благодарни в тези времена.
- Критично и обективно мислене
Колко пъти като ученик някой от бившите съученици не ви е харесвал? Същото може да ви се случи и на работа. Не всички трябва да ви харесват, но това не означава, че не можете да работите с тях. Ако някой има идея или мнение, то трябва да бъде изслушано и оценено обективно, като винаги се мисли за общото благо (в този случай за придвижване на проекта напред).
Но внимавайте, не само вие правите грешки: когато член от вашата работна група направи грешка, трябва да знаете как да му кажете (по добър начин, като сте обективен и критичен), че е направил грешка.