Орехите са много вкусен и калоричен продукт. Те са едни от най-здравословните ядки, защото съдържат много витамини и микроелементи.
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
Ползите от орехите
Те са като малки фитнес тренажори за тялото. Съдържат витамини B, E, PP, C, както и магнезий, калий, мед, фосфор, цинк, манган, флуор, желязо и аминокиселини. Освен това, съдържат омега 3, омега 6 и омега 9. Според нашия експерт те имат много ползи за организма:
Още: На този кекс с тиква и орехи няма кой да устои
- Подобрява мозъчната функция - само няколко ядки на ден и паметта ви ще ви благодари;
- Намаляват нивата на стрес - лесно е да се справите с пренапрежението, когато омега-3 и антиоксидантите работят в тялото;
- Поддържат красотата – мечтаете ли за здрави нокти и здрава кожа? Тези ядки съдържат много витамин Е и други полезни вещества, необходими за блясъка;
- Подобряват работата на сърцето - благодарение на омега киселините, ядките помагат за понижаване на нивата на холестерола, а също и за намаляване на кръвното налягане;
- Контрол на диабета – продуктът е с нисък гликемичен индекс и не повишава кръвната захар;
- Профилактика и борба с рака – според изследвания, при хора с рак, орехите са помогнали за забавяне на растежа на тумора.
Могат ли орехите да са вредни?
Ползите от този продукт са неоспорими, но, разбира се, има и вреди. Ето кой трябва да внимава с ядките според нашия експерт:
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
- Страдащите от алергии;
- Тези, които са на диета. Орехите са особено калорични;
- Хора с чернодробни и стомашно-чревни заболявания.
Още: Кардиолог: Орехи - вдигат или свалят холестерола
Колко ядки можете да ядете?
Най-правилното е 5-7 ореха на ден (около 30 г). Това е златната среда: има много предимства и няма тежест. Така че не трябва да ядете с шеши: тялото няма да го оцени и целият лечебен ефект ще изчезне заедно с дискомфорта.
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Още: Всички ги бъркат: Каква е разликата между клементини и мандарини
Термична обработка: фурна, варене или пържене
На практика няма ядка, която да не използваме в различни рецепти. Те се появяват в салати, десерти и дори топли ястия. Но дали е възможно да се използват по този начин и доколко преработката влияе върху ползите им.
Още: За какво са изключително полезни орехите
- Суровите са най-здравословни, защото всички витамини и минерали са като натурални.
- Пържени - деликатес, разбира се, вкусен, но огънят и маслото намаляват количеството витамини. И не прекалявайте с пърженето: вместо полза, можете да получите вредни съединения.
- Печени - компромис. Можете да печете във фурната при 150–160 ° C: ядките ще останат здрави, но ще бъдат по-меки за храносмилане.
- Варени - вероятно не. При варене губят вкуса си и се превръщат, честно казано, в безполезна каша.
- Замразените са чудесен начин да ги запазите свежи и здрави за дълго време. Във фризера те не губят витамините си, остават вкусни и не горчат, защото студът забавя окисляването на мазнините. За да замразите ядки, трябва да използвате херметически затворени контейнери или торбички - това ще ги предпази от чужди миризми и ще ги предпази от изсъхване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Малко хора знаят за тези "скрити" ползи на чая от ленено семе
Лека закуска от 5-7 ядки ще добави сила и хранителни вещества, а малко креативност и подходяща презентация ги правят вкусни и здравословни всеки ден.