Анализ на данни за четири милиона бащи и деца в Северна Европа, живели през XVII-XIX век, развя разпространените представи, че късното бащинство и оцеляването на всички деца в съвременните развити общества допринасят за натрупването на опасни мутации и вредят на общото здраве на популацията.
Изследването е представено в сп. bioArxiv, съобщава New Scientist.
Много биолози смятат, че еволюцията в развитите страни е спряла, тъй като почти всички деца доживяват до пълнолетие и медицината вече не позволява на природата да провежда естествен отбор.
Но немският психолог Рубен Арслан (Ruben Arslan) и колегите му са открили свидетелства, че еволюцията все още продължава, а вредните мутации се премахват от популацията.
Арслан изучил записки в църковни книги за раждането и смъртта на жители на Германия, Швеция, а също и на Квебек, и ги сравнил със съвременната шведска медицинска статистика. Предишните изследвания показвали, че всяка година в повече на бащата (преди зачатието) прибавят на неговото дете две допълнителни мутации (на ниво гени).
Но Арслан открил, че тези мутации имат малки шансове да бъдат предадени по-нататък – при по-късните деца се раждат с около 5% по-малко деца.
Причината за това явление е, че излишните мутации правят зачеването и раждането на здрави деца по-трудни. Освен това учените са изяснили, че макар през ХХ век възрастта, при която се появявало първото дете на мъжа, е нараснала силно, средната възраст на бащите по популации сега е станала по-ниска, отколкото през XVI век, допълва Lenta.ru.