Мнозина са забелязали, че сутрин изобщо не им се яде. И това въпреки факта, че са вечеряли например в седем часа вечерта. Защо цяла нощ без храна не предизвиква сутрешен глад? Тялото има циркадни ритми, които управляват желанието за ядене.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Ако се замислите, нощното време е най-дългият период на гладуване, но сутрин мнозина не изпитват силен глад, както например вечер. Защо след период от време без храна не искате да ядете, а след цял ден закуски, обеди, вечери искате да ядете още повече? И трябва ли да се притесняваме за нощното хранене? Ще се изненадате, но храненето през нощта е напълно нормално.
Яденето през нощта е съвсем нормално
Има мнение, че закуската носи максимално „смислено натоварване“ в сравнение с всички хранения за деня. Аргументите на привържениците на закуската са следните: стомашният сок се отделя сутрин и ако не ядете, стомашната киселина ще му навреди. Или: човек има нужда от енергия за целия ден, която зърнените храни ще осигурят.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Закуската се счита за най-малкото хранене за деня - около 16-18% от дневните калории. Някои изобщо не закусват. На Запад вечерята е най-важното хранене за деня (35-36%). Този парадокс се обяснява по следния начин:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
● обилното хранене вечер и минималната консумация на енергия по време на сън компенсира продължителното нощно гладуване ;
● сънят потиска апетита и това състояние се простира до времето на събуждане сутрин;
● действа ендогенният циркаден ефект върху апетита, който гаси глада сутрин.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Ендогенният циркаден ритъм по отношение на глада изглежда така: минимум 50° (7:50 сутринта) и максимум 230° (19:50). Ефектът не зависи от това колко време е минало от събуждането и от интервалите между храненията.
Желанието за консумация на зеленчуци и млечни продукти, както и чувството за ситост нямат ярки циркадни ритми.
Циркадните ритми на глад и апетит са независими от промените в приема на калории.
С други думи, циркадните ритми не са свързани с времето на събуждане. Максималният глад се наблюдава около 20 часа (вечер), а най-силният спад на глада се усеща някъде към 8 часа сутринта.
Ритмите на апетита се проявяват в сладки, солени, нишестени храни, месо, плодове. И, както споменахме, ярките денонощни ритми не работят, когато искате да ядете зеленчуци. Очевидно циркадната система сама по себе си регулира желанието за ядене на високоенергийна храна.
Оказва се, че каквито и да са интервалите между храненията, лъвският дял от консумираните калории е в края на деня.
Тялото разбира, че през нощта ще трябва да гладува, така че циркадният максимум на апетита се наблюдава вечер.
Ежедневното отслабване на чувството за глад през нощта помага да се избегне дискомфорта, причинен от гладуването, което иначе просто не би позволило на човек да спи.
Нощната храна не се превръща в мазнина, така че можете спокойно да преместите основното хранене за вечерта.