Какви са ползите от измиване на косата с хума?

04 април 2025, 07:35 часа

Хумата е разновидност на глината, която има широко приложение в козметиката и народната медицина. Тя се използва на парчета или в прахообразно състояние. За да може да се използва, се налага да се смесва с кисело мляко, вода, мед, жълтък, лимонов сок или мас. Тя е и чудесно средство против бебешко подсичане.

В далечното минало хумата масово се е използва за миене на косата и кожата. В състава ѝ има редица полезни за организма вещества. Такива са цинк, селен, магнезий, калций, желязо, фосфор и др. Различните цветове хума разполагат с различен състав. Полезните вещества се усвояват през кожата.

Трябва ли да измиете косата си с шампоан след боядисване

Шампоан или хума

Хумата днес се използва предимно за козметични маски, а за измиване на косата използваме традиционните шампоани. За съжаление, точно пълните с химия шампоани понякога стават причина за влошаване състоянието на косата. Появява се косопад, скалпът се омазнява или зачервява. Косата губи обема и блясъка си. И всичко това заради непоносимост към измиващите химични вещества.

Препоръчва се да си починете известно време от шампоаните и да заложите на старите методи на грижа за косата. Ще се изненадате колко добре може хумата да подхрани и заздрави косъма, както да премахне всички замърсявания по скалпа.

Ако сте решени да се впуснете смело в грижата за косата с хума, купете си зелена хума. Този вид има най-голямо разнообразие от минерали. Бялата хума също ще ви свърши работа, ако не намерите зелена.

Бялата хума се разтваря много бързо във вода и се отмива без проблем.

При косопад

Мнозина страдат от косопад и търсят алтернатива на лекарствата от аптеката. Хумата е добър вариант, от който ще се констатира резултат. За конкретния случай се изисква да разбъркате хума с вода и да изчакате до пълното ѝ разтваряне.

Сутрин или вечер: Кога е най-добре да миете косата си?

Къ сместа изсипете 2 супени лъжици хининова вода, заедно с 5-6 капки етерично масло от розмарин. Получената каша се намазва с корените на косата. След като приключите с тях, можете да преминете към нанасяне по дължината на косата. Защипете косата си с шнола и изчакайте 20 минути преди да я изплакнете обилно с вода, в която сте изсипали 5-6 лъжици оцет или лимонов сок. Така ще заздравите косъма и ще гарантирате блясък на косата.

При мазна коса

Едно от важните свойства на хумата е да регулира омазняването на кожата. Точно това нейно свойство можете да използвате, ако страдате от мазен скалп. Хумата ще абсорбира себума без да предизвика дразнене, както се случва при използването на някои шампоани за мазна коса.

Как да се справим с идващия косопад през пролетта?

Ще са ви нужни хума, ябълков оцет или лимонов сок. Смесете хумата с течността до получаване на гъста каша. Капнете няколко капки масло от салвия и намажете цялата коса със сместа. Изчакайте 20 минути и обилно изплакнете.

При суха коса

 Хумата ще ви е от полза, дори и да имате суха коса. За целта отново си набавете хума и оцет, но към тях прибавете жълтък от кокоше яйце. Направете каша и я нанесете на косата. Изчакайте 20 минути и изплакнете обилно с вода като при разресването след това използвайте няколко капки масло от жожоба при разресването.

Трябва да внимавате, ако сте боядисали наскоро косата си. Хумата има свойството бързо да сваля цвета.

Как най-бързо да възстановим изтощената коса след боядисване?

Хумата за тялото

Всеки, който е ползвал хума като маска, може да потвърди, че кожата с мед махане на хумата е изключително нежна и мека. Само лечебната луга може да се мери по ефект върху кожата с нея.

Ако страдате от някакви алергии към козметика, използвайте хума за грижа и ще забравите за алергията си.

Някои хора споделят, че се зареждат с енергия, когато мият цялото си тяло с хума. Настроението им също се повишава.

Понякога хумата се използва под формата на маска за справяне с гъбички, при разширени вени, неприятни миризми, гной и за премахване на шлаки от тялото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес