Някои хора имат този навик: обичат да си пукат пръстите. Други го правят от време на време. Но не е ли този навик вреден за вашите стави? И какво може да сигнализира хрущенето на пръстите ви? Разбрахме от експерти.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Протегнете пръстите си и ги смачкайте правилно - стандартен ритуал за тези, които работят в офис. Но какво ще стане, ако правим това твърде често? И като цяло, можете ли да си навредите, ако постоянно пукате пръстите си?
„Бяха проведени няколко проучвания по темата за страничните ефекти от пукането на пръстите с помощта на рентгенови снимки“, казва д-р Жан Шоломитски. „И не беше открита връзка между пукането и заболяването на ставите.“
Така спортният лекар Кевин Де Вебер от Югозападния медицински център във Ванкувър изследва изображения на повече от 200 души, 20% от които пукат пръсти всеки ден. Той искаше да разбере дали има връзка между пукането и артрита. Лекарят обаче не откри връзка.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
„Като цяло изглежда, че постоянният стрес върху ставите и връзките чрез пукане би бил вреден. Това се е случвало в моята практика, но много рядко”, казва експертът. Ето защо, ако нищо не ви боли, няма възпаление, няма ограничения в движението и наистина искате да пукате пръстите си, аз лично нямам възражения от медицинска гледна точка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Ето защо пукат ставите и опасно ли е
Защо пръстите ми пукат?
„Пукането възниква поради факта, че въздушните мехурчета се пукат и издават шум в синовиалната течност, която присъства във всяка става“, обяснява Жан Шоломитски. — В медицината този ефект обикновено се нарича кавитация. Сам по себе си той не причинява никаква вреда на тялото. Въпреки това, има случаи, когато не самото пукане е вредно, а прекомерната мобилизация на ставата. Например, ако вече има наранявания на меките тъкани или счупвания, увреждане на костни структури, тогава самото движение, водещо до пукане, може да провокира нараняване.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Ако има подуване на ставата, температурата й е повишена, има промяна в цвета или има кървене, не трябва да пукате, а е по-добре незабавно да се консултирате с лекар. При забавяне на лечението може да загубите подвижността на ставите.
Лекарят предупреждава, че пукнатините не винаги се виждат на рентгенова снимка, ако се направи веднага след нараняване. Понякога стават видими на втория или третия ден.
Вредно ли е, ако пукате кокалчетата на пръстите?
Защо хората имат навика да пукат пръсти?
„Питах моите пациенти и чух различни обяснения. Но най-често причините са психосоматични , казва лекарят. — Човекът става нервен и започва да пука с пръсти, като по този начин освобождава напрежението в механично действие. В общи линии, това не е най-здравословният навик и е най-добре да се отървете от него.
Препоръчително е да коригирате графика на съня си, да добавите дихателни практики и да направите курс с магнезий: той има благоприятен ефект върху нервната система. Ако пукането на пръстите ви се е превърнало в натрапчиво състояние, ако ви притеснява и дразни околните, потърсете помощ от невролог и психолог.