Есен на вилата - все още не можете да се отпуснете, време е да подготвите района за зимата. Въпреки че все още ще има време за барбекю, разбира се. Ако всичко се направи навреме, работата ще започне по-лесно през пролетта, а растенията и храстите ще ви зарадват с изобилен цъфтеж и реколта. Ето основните задачи до края на октомври.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Беритба и обработка
Още: Найлонови торби вместо контейнер за компост: Просто, удобно, ефективно
Ако на вашия парцел са останали късни зеленчуци (зеле, цвекло, моркови), октомври е последният шанс да ги премахнете от лехите. След като приберете зеленчуците, трябва да ги изсушите, сортирате и съхранявате в мазето или килера.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Ябълките от късните сортове също трябва да се събират преди падането на слана. По-добре е незабавно да обработите повредените плодове: направете сок, конфитюр или ги замразете. Обърнете внимание на градините с ягодоплодни: отстранете последните плодове и подрежете малините.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Подготовка на трайни насаждения за зимата
Още: Как да подготвите почвата в градината си преди студовете?
За храстите и цветята е важно да се подрязват и покриват: отрежете изсъхналите стъбла на божурите, ирисите и хостите. По-добре е да огънете розите и да ги покриете със смърчови клони или агрофибър. Храсти като касис и цариградско грозде трябва да се разредят и да се отстранят слабите и изсъхнали клони.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Трайните насаждения, които не понасят замръзване (например гладиолите и далиите), трябва да бъдат изкопани и преместени на хладно място.
Окопаване и торене
Още: 6 експертни съвета как да подготвите вашите градински растения за зимата
След прибиране на реколтата е време да се разкопае почвата, за да се подобри структурата ѝ. Торове като компост или хумус се прилагат сега, така че хранителните вещества да имат време да бъдат обработени преди пролетта. Лехите, които ще бъдат засадени с картофи през пролетта, трябва да бъдат мулчирани - по този начин плевелите няма да пречат на растежа на културите.
Защита на дървета и храсти
За да предотвратите увреждане на дърветата през зимата, третирайте стволовете с вар, предпазвайки ги от вредители и увреждане от замръзване. Младите дървета трябва да бъдат вързани с чул или специална мрежа против гризачи. По-добре е да премахнете падналите листа и да ги изгорите (бъдете внимателни, внимавайте за летящи искри), за да избегнете разпространението на болести и вредители.
Подготовка на дренаж и оборудване
През есента е необходимо да се почистят улуците от листата, за да не се застоява вода и да не се образуват ледени тапи. Лейките и маркучите също трябва да се поставят на сухо място, за да не се напукат от замръзване.
Покриване на оранжерии и засаждане преди зимата
Оранжерията се почиства от растителни остатъци и се измива. Ако планирате да засадите зимни култури (чесън, лук или зелен тор), това трябва да се направи до средата на месеца, докато температурата позволява на растенията да се вкоренят.
Почистване и поддръжка на вилата
Завършете работата на обекта, като почистите оборудването: обработете инструментите и ги скрийте до пролетта. Ако има водоснабдяване във вилата, то трябва да бъде източено, така че тръбите да не се спукат през зимата. Не забравяйте да изключите електричеството и да проверите прозорците за течове.