Терминът девствена се отнася за жена, която не е имала никаква сексуална връзка. Терминът девственост се отнася до състояние на човек, който не е участвал в никакъв сексуален контакт. Девствеността при жените често е неправилно свързвана със счупване на химена. Хората погрешно смятат, че кървенето по време на полов акт е доказателство за ненарушен химен; това означава, че лицето не се е отдало на сексуална връзка преди. Но реалността е, че състоянието на химена не определя сексуалната активност.
Какво е химен?
Хименът е тънка мембрана от лигавична тъкан, която заобикаля или частично покрива отвора на влагалището. Това е деликатна месеста тъкан без известна биологична функция и не показва дали човекът е правил секс преди.
Има пет различни вида химени, те са:
Нормален - Химен с отвор във формата на полумесец.
Cribriform - Химен с няколко малки отвора (може да тече менструална кръв).
Неперфориран - Химен без отвор (пречи на менструалния поток и използването на тампони).
Микроперфорация - Химен с изключително малък отвор (пречи на менструалния поток и използването на тампони).
Септат - Хименът има тънка лента от тъкан в центъра (пречи на менструалния поток и използването на тампони).
Каква е връзката между химена и девствеността?
Хората вярват, че преставаш да бъдеш девствен, когато хименът е широко отворен или забележиш разкъсване. Всъщност не е така, защото някои хора се раждат без химен, така че да имаш химен и да си девствена не е едно и също. Важно е да разберете, че решението за нечия девственост по начина, по който изглежда или се чувства хименът й, е неправилно.
СПИСЪК: В кои държави най-рано губят девствеността си
Какви са митовете и фактите за девствеността?
1. Хименът е показател за статус на девственост:
Това не е вярно и е често погрешно разбирана част от тялото. Нашето човешко тяло е колекция от части на тялото и всеки човек се идентифицира със своите уникални черти на лицето като очи, нос, гърди и други части; освен това хименът е различен за всяка жена. Проблемът е, че самите жени не са наясно с тялото и сексуалната си анатомия и никой не може да пипне или докосне химена, за да разбере, че е счупен по време на полов акт. Това е месеста тъкан и може да се разкъса или счупи, докато играете, карате колело или извършвате други дейности на всяка възраст.
2. Хименът покрива изцяло вагината:
Това не е вярно. Хименът е просто деликатна телесна тъкан, обграждаща вагината, и не покрива изцяло или обвива вагината, защото би било трудно или невъзможно за отделянето на менструалната кръв.
3. Не вярвайте на тестовете за девственост:
Хименът няма да изчезне след първия полов акт и остава в тялото завинаги. Много култури поставят кървави чаршафи, след като семейна двойка се срещне за първи път, за да покаже, че младата жена е била девствена. Но не всички жени изпитват кървене от химена при първия полов акт.
4. Жените винаги ще знаят, когато хименът се счупи:
Това не е вярно, защото хименът вероятно може да се счупи преди първия път, когато правите секс; това може да се дължи на,
- Конна езда.
- Колоездене.
- Сесия по гимнастика.
- При поставяне на тампони.
- По време на мастурбация.
Така че в повечето случаи е незабележимо, когато хименът се счупи.
Кой е отнемал девствеността на девойките през вековете?
5. Хименът винаги се къса и води до кървене при първия секс:
Не, и хименът винаги не причинява вагинално кървене по време на първия секс. Вагиналното кървене може също да се дължи на:
- Недостатъчно смазване.
- Безпокойство.
- Неопитност.
- Груб секс.
6. По време на първия полов акт, девиците винаги ще имат кървене, когато хименът се счупи:
Не, женските химени са различни за всяка и хименът може да се разкъса с течение на времето без индикация. Понякога може да няма кървене или може да има много леко кървене или няколко кръвни петна. Всичко зависи само от дебелината и твърдостта на химена.
7. Целта на химена е само да се определи девствеността:
Това не е така, защото много рудиментарни структури, като мъдреци, апендикс и химен, всъщност не служат за никаква конкретна цел. Преди се смяташе, че хименът предпазва вагината от бактерии, но сега се превърна в мит, че се използва за определяне на целта на девствеността.