Въпреки че може никога да не достигне статута на рок звезда, на който се радват други части от човешкото тяло, като сърцето, черният дроб или белите дробове, мезентериумът официално получава статут на орган през 2017 г., с което общият брой на органите в човешкото тяло достигна 79.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
Още: Науката дава отговор на въпроса: Защо всички имаме сополи
Какво представлява мезентериумът
Мезентериумът е лента от тъкани в храносмилателната система, която започва от панкреаса и продължава през тънките черва и дебелото черво, задържайки тези органи на мястото им.
Процесът за повишаване на статута до орган започва през 2012 г., когато изследователи от университета в Лимерик в Ирландия установяват, че мезентериумът е самостоятелен. Преди това е широко прието, че мезентериумът е съставен от множество прикрепени части, вместо да функционира като непрекъснат орган.
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
Функция на мезентериума
Освен самозадържането, има още един критерий, за да бъдете наречен орган - той трябва да изпълнява критична функция. От самото начало учените знаят, че мезентериумът поддържа червата на място, като ги прикрепя към коремната стена, което само по себе си е доста важно. „Няма докладвани случаи на хомо сапиен, живеещ без мезентериум“, казва изследователят и професор от университета в Лимерик Дж. Калвин Кофи през 2017 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Мезентериумът също е мястото, където се развиват всички коремни органи. Ако това не се случи правилно по време на развитието на плода, всякакви неща могат да се объркат. Например, червата могат да се усучат или колапсират, което може да причини смърт на тъканите или запушени кръвоносни съдове.
Лимфните възли също са разположени в мезентериума и това е важно, защото тези възли помагат на тялото да се бори с инфекциите, тъй като съдържат имунни клетки, а също така улавят вируси, бактерии и т.н.
И накрая, мезентериумът, когато е необходимо, може да произведе С-реактивен протеин. Този протеин е нещо като предупредителен изстрел, че тялото изпитва възпаление.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини
Още: Природни средства: Уникални продукти против стареене
Хистология на мезентериума
През 2021 г. учени публикуваха проучване потвърждаващо, че има само един мезентериум в тялото, към който са свързани всички коремни храносмилателни органи и че при животинските видове коремно-тазовите органи (стомах, черен дроб, черва и др.) са организирани в мезентериални и немезентериални домейни.