Почистването на съдовете е от голямо значение и то трябва да се прави старателно, за да се елиминират всички остатъци от храна и полепнали бактерии. При продължително допускане на някои грешки се увеличава рискът за здравето, тъй като бактериите и микроорганизмите по мръсната посуда се размножават.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Гъба за почистване
Като за начало трябва да обърнем внимание на гъбата, с която почистваме посудата си. Тя не бива да е мръсна и непочистена, тъй като по повърхността и живеят над 19 различни микроорганизми, сред които бактерии като ешерихия коли, стафилококи и др.
Като пример можем да кажем, че при една седмица използване на гъбата в нея се натрупват над 2 милиарда бактерии, които се разпространяват по съдовете и са предпоставка за отключването на различни заболявания и инфекции.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
За да избегнете това, отделете няколко гъби за почистването на различни неща и повърхности, като ги изсушавайте и дезинфекцирайте във вряща вода след всяко ползване. Подмяната им е добре да се случва на две седмици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Не правете кули от мръсни съдове
По този начин замърсявате допълнително и мивката ви, а и е препоръчително по-малко замърсените съдове да почистите веднага, като по-мръсните оставите за след това. Отделете съдовете, в които е имало сурово месо, от тези, пригодени за готвена храна или плодове.
Подсушавайте съдовете
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Задължително е да подсушавате съдовете преди да ги подредите по шкафовете, за да няма предпоставка за размножаване на бактерии в останалата по тях вода. Възможно е и по металната посуда да се образува ръжда заради неподсушените мокри участъци.
Дезинфекцирайте приборите за хранене
Необходимо е от време на време да полагате по-сериозни усилия за чистотата на приборите си, а и за безопасността от ползването им. Препоръчително е това действие да се извършва веднъж на две седмици, като поставите приборите в тенджера с гореща вода за около 10 минути. За допълнителен блясък може да ги избършите с кърпа, напоена с малко оцет.
Различните бъркалки, изработени от бамбук или дърво е добре да се подменят по-често, тъй като те попиват течностите и остатъците от храна, както и различни микроорганизми полепват по тях, а почистването им не може да сме сигурни, че е напълно ефикасно за дълготрайна безопасна употреба.
Спазвайте горепосочените съвети, грижете се добре за хигиената в дома и вероятността да развиете инфекция или заболяване от полепи, плесен, микроогранизми и др. ще се сведе до минимум. Използвайте ефикасни и доказани методи за почистване и дезинфекция, които са съобразени със здравето.