Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“

07 януари 2025, 19:30 часа

Тъй като епифизната жлеза е последната открита ендокринна жлеза — и учените все още не са напълно сигурни за всички нейни функции — епифизната жлеза отдавна е „мистериозен” орган. Епифизната жлеза обикновено се нарича „третото око“ поради много причини, включително местоположението ѝ дълбоко в центъра на мозъка и връзката ѝ със светлината чрез циркадния ритъм и секрецията на мелатонин. Много духовни традиции вярват, че тя служи като връзка между физическия и духовния свят.

Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора

Чакрите са известни в някои форми на индуизма и тантрическия будизъм. Чакрата на третото око се счита за шестата чакра в тялото ви. Смята се, че е свързан с възприятието, осъзнаването и духовната комуникация и е свързан с епифизната жлеза. Въпреки че няма научни доказателства в подкрепа на тези твърдения, много форми на духовност и култури подчертават важността на чакрата на третото око и епифизната жлеза.

Какво представлява епифизната жлеза?

Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола

Вашата епифизна жлеза, наричана също епифизно тяло или epiphysis cerebri, е малка жлеза в мозъка ви, която се намира под задната част на corpus callosum. Той е част от вашата ендокринна система и отделя хормона мелатонин. Основната задача на вашата епифизна жлеза е да помага за контролиране на циркадния цикъл на сън и бодърстване чрез секретиране на мелатонин.

Епифизната жлеза е оформена като малка борова шишарка, откъдето е получила името си („борова“ жлеза). Въпреки това се произнася „pin-ee-uhl“.

Епифизната жлеза е най-малко проучената жлеза от ендокринната система и е последната открита част от ендокринната система.

Какво представлява ендокринната система?

Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане

Вашата ендокринна система е мрежа от няколко жлези, които създават и секретират (освобождават) хормони.

Жлезата е орган, който произвежда едно или повече вещества, като хормони, храносмилателни сокове, пот или сълзи. Ендокринните жлези освобождават хормони директно в кръвния поток.

Хормоните са химикали, които координират различни функции в тялото ви, като пренасят съобщения чрез кръвта ви до вашите органи, кожа, мускули и други тъкани. Тези сигнали казват на тялото ви какво да прави и кога да го прави.

Следните органи и жлези изграждат вашата ендокринна система:

Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“

- Хипоталамус

- хипофиза 

- щитовидна жлеза 

- Паращитовидни жлези

Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол

- Надбъбречните жлези

- Епифизна жлеза.

- Панкреас 

- Яйчници

Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден

- Тестиси

Какво представлява мелатонинът?

Мелатонинът е хормон, който се произвежда главно от вашата епифизна жлеза. Значението на епифизния мелатонин при хората не е ясно, но много изследователи смятат, че може да помогне за синхронизиране на циркадните ритми в различни части на тялото ви.

Циркадните ритми са физически, умствени и поведенчески промени, които следват 24-часов цикъл. Тези естествени процеси реагират предимно на светлина и тъмнина.

Вашата епифизна жлеза освобождава най-високите нива на мелатонин, когато има тъмнина и намалява производството на мелатонин, когато сте изложени на светлина. С други думи, имате ниски нива на мелатонин в кръвта си през светлата част на деня и пикови нива на мелатонин през нощта.

Поради това мелатонинът често е наричан „хормон на съня“. Въпреки че мелатонинът не е от съществено значение за съня , вие спите по-добре, когато имате най-високи нива на мелатонин в тялото си.

Мелатонинът също взаимодейства с биологично женските хормони. Изследванията показват, че помага за регулиране на менструалния цикъл.

Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените

Мелатонинът може също така да предпази от невродегенерация, което е прогресивна загуба на функция на невроните. Невродегенерацията е налице при състояния като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон .

Какво прави епифизната жлеза?

Основната функция на вашата епифизна жлеза е да получава информация за дневния цикъл светлина-тъмно (ден-нощ) от ретината на очите ви и след това съответно да произвежда и освобождава (секретира) мелатонин - повишени нива през нощта (през тъмните часове) и ниски нива през деня (през светлите часове).

Може ли човек да живее без епифизна жлеза?

Да, можете да живеете без епифизната си жлеза. Въпреки това, тялото ви може да има затруднения с моделите на сън и други физиологични функции, свързани с циркадния ритъм без епифизна жлеза поради липса на мелатонин.

В много редки случаи човек с епифизен тумор може да се нуждае от операция за отстраняване на епифизната жлеза. Това е известно като пинеалектомия.

Къде се намира епифизната жлеза?

Вашата епифизна жлеза се намира дълбоко в средата на мозъка ви. Той седи в жлеб точно над таламуса, който е област от мозъка ви, която координира различни функции, свързани с вашите сетива.

От какво е изградена епифизната жлеза?

Вашата епифизна жлеза се състои от части от неврони, невроглиални клетки и специализирани секретиращи клетки, наречени пинеалоцити. Пинеалоцитите създават мелатонин и го секретират (освобождават) директно в гръбначно-мозъчната течност, течността, която тече в и около кухите пространства на мозъка и гръбначния ви мозък, които след това го отвеждат в кръвта ви.

Колко голяма е епифизната жлеза?

Вашата епифизна жлеза е малка жлеза с форма на конус, която е дълга само около 0,8 сантиметра (cm). При възрастни тежи около 0,1 грама.

Състояния и разстройства

Какви състояния и нарушения засягат епифизната жлеза?

Функцията на вашата епифизна жлеза и способността да освобождава мелатонин могат да бъдат повлияни от следните състояния и ситуации:

- Тумори на епифизната жлеза.

- Наранявания, които засягат епифизната жлеза.

- Калцификация на епифизната жлеза.

Тумори на епифизната жлеза

Туморите на епифизната жлеза са много редки и има няколко различни вида. По-вероятно е да засегнат деца и възрастни под 40 години.

Туморите на епифизата не винаги са рак, но те все още причиняват проблеми, докато растат, защото притискат други части на мозъка ви. Те могат също така да блокират нормалния поток на цереброспиналната течност, която е течността, която заобикаля и смекчава мозъка ви. Това запушване повишава налягането в черепа ви, което е опасно и изисква лечение.

Още: Лекар: Тези 14 признака издават, че в тялото ви има излишна захар

Наранявания, които засягат епифизната жлеза

Увреждането на вашата епифизна жлеза може да доведе до неправилната й работа. Приблизително 30% до 50% от хората, които са преживели травматично мозъчно увреждане (TBI), имат проблеми с поне една ендокринна жлеза в мозъка си, която включва епифизата и хипофизата.

Травматична мозъчна травма може да се случи, когато има удар в главата. Нараняването може да бъде проникващо, като огнестрелна рана, или непроникващо нараняване, като удар в главата по време на автомобилна катастрофа. Сътресенията са най-често срещаният тип ЧМТ.

Калцификация на епифизната жлеза

Калцификацията на епифизната жлеза е доста често срещана. Всъщност е толкова често, че лекарите често използват калцирана епифизна жлеза като ориентир на рентгеновите снимки, за да помогнат за идентифицирането на различни структури на мозъка. Калцификацията се случва, когато калцият се натрупа в телесната тъкан, което води до втвърдяване на тъканта.

Вашата епифизна жлеза има тенденция да се калцира с напредване на възрастта. Въпреки че известно калциране е нормално, прекомерното калциране може да попречи на епифизната ви жлеза да функционира правилно. Някои проучвания показват, че степента на калцификация на епифизната жлеза е по-висока при тези, засегнати от болестта на Алцхаймер. Има слаба връзка между калцификацията на епифизната жлеза и някои видове мигрена и клъстерни главоболия.

Необходимо е да се направят повече изследвания, за да се определят точните ефекти от калцификацията на епифизната жлеза.

Какви са симптомите на проблеми с епифизата?

Ако имате тумор на епифизната жлеза, което е рядко, може да изпитате следните симптоми:

- Припадъци 

- Проблеми с паметта 

-  Главоболие 

- Гадене и повръщане 

- Промени в зрението 

Какви са общите тестове за проверка на здравето на епифизната жлеза?

Лекарите могат да прегледат вашата епифизна жлеза с образни тестове, като MRI (магнитен резонанс) или CT (компютърна томография) . Специалистите използват тези образни тестове, за да ви помогнат да определят дали имате тумор или киста на епифизата.

Лекарите могат също да използват рентгенови лъчи, за да проверят за калцификация на епифизната жлеза.

Вашият доставчик лекар също да провери нивата на мелатонин с кръвен тест.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес