Използвате ли сода за хляб за почистване? Това е добра, екологична идея, която е позната от години. Содата наистина е един универсален продукт, който всеки от нас използва. Има обаче няколко неща, които не трябва да се почистват с него. Проверете какво не трябва да се почувства със сода, за да не допускате тази грешка.
Содата не е за всичко!
На първо място, имайте предвид, че пастата от сода за хляб при разтриване на повърхности може да има разрушителен ефект върху тях. Ако не искаме този ефект да ни се случи, не трябва да я използваме там, където не трябва. Трябва да се вземат предвид и някои метали - те могат да се обезцветят от химическа реакция със сода. Също така трябва да запомните, че содата в комбинация с киселинно вещество (често използвана, например оцет или лимонов сок) ще започне да се отделя, така че е по-добре да не ги комбинирате в затворени, завинтени контейнери - това може да причини мини експлозия. И това е напълно вярно, колкото и да ви се струва налудничево!
Какви повърхности и предмети не трябва да се почистват със сода за хляб?
- Алуминият се окислява след продължителен контакт със сода бикарбонат и може да обезцвети. Това означава, че не трябва да използвате сода за хляб за интензивно почистване на алуминиеви повърхности. Ако бързо измиете например тиган с такова покритие и го изплакнете с вода, нищо няма да се случи, но дългото накисване или търкане може да доведе до влошаване на алуминия,
- Сребърните антики също не трябва да се почистват със сода за хляб. Някои хора предполагат, че потъмнялото сребро трябва да се почиства със сода за хляб и алуминиево фолио, но това може да доведе до изтриване на повърхността и унищожаване на антиката. Още повече, че содата не трябва да се използва, ако среброто е украсено с декорации, особено тюркоазени или перли. По-добре да си занесете антиките на специалист в областта.
- Позлатени сервизи - нека си го кажем - никога не използвайте содата за почистването на чинийки или други елементи от сервизите, ако са позлатени с месинг например или сплав на злато с други метали. Това не трябва да се прави поради факта, че златото е мек метал и силно абразивната почистваща паста може да го надраска. А надрасканото злато може много трудно да се възстанови след това.
- Мраморът също не трябва да се почиства със сода. Въпросът е същия, понеже тя е абразивна, многократното нанасяне на такава паста може да причини много щети. В този случай е по-добре да използвате почистващи препарати, подходящи за този камък.