Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре

23 декември 2024, 11:07 часа

На 24 декември, според православния календар е Бъдни вечер, денят преди големия християнски празник Коледа. Но на този ден църквата почита и една светица. Ето какви са поверията, традициите и обичаите, свързани с празника.

Светицата, която църквата почита на 24 декември

На 24 декември в църковния календар е денят на паметта на Света мъченица Евгения. Тя е една от най-известните светци на ранното християнство, живяла през 3 век в Римската империя. Нейният живот е изпълнен с примери за вяра, преданост към Христос и героизъм. Евгения била родена в благородно римско семейство в Александрия. Баща й, Филип, беше високопоставен служител, губернатор на Египет.

Може ли питката за Бъдни вечер да е с мая

 Тя получила отлично образование и се отличавала с изключителни умствени способности. Евгения била езичница, но, изучавайки различни учения, се заинтересувала от християнството, което тогава било преследвано. Според легендата Евгения решила да напусне светския живот и да се посвети на Бога. За да избяга от принудителния брак и други отговорности, които били наложени на жените в нейното положение, тя започнала да се облича в мъжки дрехи. Евгения се присъединила към един от манастирите, където я приели, считайки я за мъж. Там тя водела аскетичен живот и била известна със своята мъдрост и благочестие.

Евгения става игуменка на манастира, въпреки че истинският й пол остава тайна за всички. Според легендата една жена, която искала да съблазни „игумена“, след като Евгения й отказала, била принудена да разкрие истинската си самоличност.

Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

След разобличаването си Евгения се върнала при семейството си, което също приело християнството. Тя активно проповядвала вярата, обръщайки мнозина към християнството. Това разгневило имератора. Според легендата Евгения била заловена и след множество изтезания екзекутирана с меч. Тя приела мъченическа смърт за Христа, превръщайки се в пример за твърдостта на вярата.

Църковен празник 24 декември - Бъдни вечер

Света вечер (или Навечерието на Рождество Христово, Бъдни вечер) е специален ден в навечерието на празника Рождество Христово, който се чества на 24 декември. Това е време на духовна подготовка за един от най-големите християнски празници – Коледа, символизиращ раждането на Исус Христос.

На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?

Денят на Бъдни вечер е ден на строг пост, последният ден от Рождественския пост, когато вярващите подготвят сърцата си за празника. На този ден стопаните почистват къщата, за да бъде чиста и подредена, украсяват я с коледни символи като елха.

Вечерта, след като на небето се появи първата звезда (символът на звездата, показала на влъхвите пътя към Исус), всички у дома сядат на масата. Приготвят се 12 постни ястия, символизиращи 12-те апостоли. Сред тях най-често са боб, пълнени чушки, сарми, варено жито, нахут, содена питка. На масата се пали свещ като символ на Христовата светлина. Преди яденето се чете молитва, всички членове на семейството измолват Божията благословия и поменават своите починали роднини.

Най-добрите 7 ястия за Бъдни вечер

Какво не можете да правите утре

През този ден не можете да броите дребни банкноти или монети, което ще донесе лош късмет. Забранени са кавгите, псувните и клеветите, както на всеки друг голям религиозен празник.

Традиции, поверия и обичаи, свързани с празника

Приготвянето на ястия за празничната трапеза трябва да започне възможно по-рано сутринта. Според поверията по време на празничната вечеря не трябва да се става от масата, в противен случай късметът ще напусне дома. Единствено най-възрастния мъж и най-възрастната жена могат да стават от масата, но задължително трябва да ходят приведени, за да е плодородна годината.

След като всички се съберат около трапезата, тя трябва да се прекади с тамян. След това най-възрастният мъж у дома вдига високо содената питка и я разчупва, като дава по едно парче от нея на всеки един на трапезата. Питката се яде с мед и чесън, за да прогони болестите.

Друго поверие гласи, че празничната трапеза не се раздига, а се оставя да нагости починалите близки. Вярва се, че тази нощ душите им слизат на земята, за да празнуват Рождество Христово.

Бъдни вечер 2024 – традиции, поверия и обичаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес