Всеки мечтае за щастлива връзка, но не всеки е в състояние да положи усилия за благото на романтичните си отношения. Голяма част от връзките се разпадат, тъй като партньорите са честолюбиви и егоистични. Искат всичко на момента, а когато не го получат, прекратяват отношенията си с лека ръка. И така до следващата връзка, в която старите нагласи отново саботират щастието.
Как да се отървем от неправилните и токсини модели на поведение? Проучвания на психолози разкриват 5 доказани факта, които трябва да са налице, за да е щастлива една връзка.
Добра комуникация
За добрата и пълноценна комуникация не се изисква само да говорите често с половинката си, но да я изслушвате внимателно и да я разбирате. В щастливите връзки хората имат открити отношения. Не се страхуват да заявят себе си, но и не искат да се налагат на всяка цена. Умеят да правят компромиси и подреждат приоритетите си добре.
Контролирана ревност
Твърде болезнената ревност е разрушителна за връзката. Когато партньорите си нямат доверие и се ревнуват, винаги страдат. Такива отношения са много токсични и не водят до нищо добро. Нормално е да изпитваме ревност по някога, но не е нормално непрекъснато това да е темата за скандалите с половинката ви. В щастливите връзки партньорите умеят да разпознават и контролират емоциите, породени от безпочвена ревност. Не позволяват страховете им да ги заслепяват и ръководят действията им.
Споделяне на домакинските задачи
В добрите връзките участниците си споделят грижите за дома. Няма мъжка и женска работа. Всички, които живеят в жилището, полагат усилия да го поддържат чисто и спретнато. Изследванията категорично сочат, че мъжете, които помагат повече на съпругите си в къщната работа, са много по-обичани и ценени от тези, които вярват, че грижата за дома и децата е ангажимент само на жената. Първите получават много повече нежност и интимни ласки.
Взаимна подкрепа
В щастливите връзки партньорите се подкрепят, вдъхновяват и стимулират взаимно. Те не се унижават или потискат. Всеки от тях се старае да извади най-доброто от човека до себе си, да подчертае неговите добри качества и да го усъвършенства. В такива връзки липсват обиди, порицания и лоши квалификация. Критиката е минимална и е поднесена по тактичен начин, така че партньорът да се поучи,а не да се засегне.
Дипломатично решаване на проблеми
Във всяка връзка има трудни моменти и напрежение. Но има нещо много сериозно, по което се различават щастливите и нещастните партньорства. При вторите проблемите се обсъждат с крясъци, заплахи, обиди. Които реално не водят до истинско решение, а до влошаване на климата у дома. От друга страна, при щастливите семейства трудностите се дискутират със спокоен тон. Разговорът е насочен към търсене на решение, а не към обвинения за това какво е станало.