Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Намериха 1800-годишен минипортрет на Александър Велики в поле в Дания

22 април 2024, 17:40 часа

Металотърсачи откриват миниатюрен бронзов портрет на Александър Велики на остров в Дания, съобщава Live Science.

Фин Ибсен и Ларс Даниелсен са направили откритието, докато са извършвали проучвателни дейности в поле край Рингстед, град на датския остров Шеланд, и са предали артефактите в Музея на Западен Шеланд, съобщава датската новинарска телевизия TV2 Ost, цитирана от Live Science. Бронзовият портрет е с диаметър около 1 инч (2,7 см), отлят е от бронзова сплав и изобразява гравиран портрет на къдрокос мъж с корона от усукани рога на овен, се посочва в изявление на Музея на Западен Шеланд.

Портретът на Александър Велики наподобява друг, намерен преди години

Въз основа на изображенията археолозите веднага разбрали, че гледат лицето на Александър Велики - легендарния водач на древното Македонско царство, чиято империя се простирала от Балканите до днешен Пакистан, който умира на 32-годишна възраст. Фигурата „има типичните атрибути на Александър Велики, като например отчетливата му, вълнообразна коса и рогата на овен“, казва пред Live Science Фрерк Олденбургер, археолог от музея в Западна Зеландия. „Изображението е почти идентично с друг портрет, намерен преди години, който съдържа същия стилизиран образ“. Това произведение, е намерено от друга група археолози в Ютланд, Дания.

*Снимка на откритието може да видите: тук

Още: Гръцки министър критикува Netflix заради Александър Велики

„Това е доста забележително произведение“, казва Олдънбъргър. „Когато се появи на бюрото ми, едва не паднах от стола си, защото е почти същият портрет като другия, но този е малко по-груб и е изработен от лят бронз, а не от позлатено сребро. Бронзовата сплав също съдържа високо съдържание на олово и е направена с помощта на сплав, която често се среща в (римските) бронзови статуетки. Възможно е някоя статуетка да е била претопена, за да се направи този портрет“.

На кого е принадлежало изделието?

Макар че изследователите все още не са сигурни за функцията на изделието, те знаят, че обковът датира от около 200 г. от н.е. и би могъл да се носи като „декоративен диск за щит“ или като скоба, прикрепена към колан с мечове, се посочва в изявлението. „Това е приблизително по същото време като Каракала, римски император, управлявал от 198 до 217 г. от н.е., казва Олденбургер. „Знаем, че той е бил напълно обсебен от Александър Велики и се е интересувал и вдъхновявал от него, тъй като той е бил най-великият завоевател в този период“, добавя той.

Още: Гръцка куртизанка придружавала армията на Александър Македонски

Всъщност Каракала е бил толкова влюбен във владетеля, че често „се е обличал в същия стил и е вярвал, че е превъплъщение на Александър Велики“, казва той. Каракала е и единственият император от своето време, който е изобразен с щит, съдържащ портрет на Александър Велики.

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес