Ракията е любимо питие на много българи. Прекалената консумация на алкохол е вредна, затова нека не забравяме, че всичко зависи от количеството и съчетанието с правилни храни. Ако стартираме вечерята си с чаша ракия, нямаме причина да се притесняваме за здравето си. Просто си създаваме настроение. В българската култура ракия се пие като аперитив, преди основното ядене. В този случай най-подходящи за нея са салатите:
Шопска салата
Който и пътеводител за чужденци да отворите, един от първите съвети към чужденците в България е да опитат българска ракия и шопска салата. Неслучайно това е една от храните, които се опитваме да направим част от световното културно наследство на ЮНЕСКО (заедно с таратора и баницата). Зимата не е сезонът на доматите и краставиците, така че най-добре е шопска салата да се консумира в топлите месеци.
Туршия
Още: Кои са най-подходящите ястия за прощъпулник
Още: Стихотворение на деня, 13 януари, от Радой Ралин
Зимните месеци са идеални за консумиране на туршия. Туршията е вид салата от мариновани зеленчуци и е популярна най-вече на Балканите и страните от Близкия изток. Произлиза от думата „торш“, което от кюрдски и персийски език означава „кисело“. В много страни сокът от туршията се използва и за пиене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ферментиралите зеленчуци са не само вкусни, но и много полезни. Съдържат пробиотици и витамини. Разбира се, за да бъде полезна, туршията трябва да се приготвя само от чисти зеленчуци, които са отглеждани без изкуствени торове. Същото важи и за оцета, който се използва в саламурата, трябва да е без изкуствени химически подобрители.
Най-популярната туршия в България е царската. Приготвя се от моркови, карфиол, червени камби, чесън, дивисил, целина, дафинов лист, бахар, черен пипер на зърна. Друга обичана и не по-малко вкусна туршия е ловджийската. Приготвя се от същите продукти като царската, но се добавя и зеле. Чудесно мезе за ракия е и селската туршия, която се приготвя от зелени домати, зелени чушки, моркови, зеле, карфиол, целина.
Още: Лекар: Какво се прави най-напред при разтегнат мускул?
Още: Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Млечна салата (Снежанка)
Приготвя се от традиционно българско мляко (цедено), кисели краставички през зимата и пресни през лятото, чесън, подправки. Популярна е и в други страни от Балканите - в Гърция се нарича „дзадзики“, а в Турция „джаджък“. В българския вариант се добавят счукани орехи и копър.
С месни деликатеси
В България рядко консумираме ракия като дижестив, след вечерята (което е типично за подобни силни напитки в Италия и Франция, например). Тогава идеалната комбинация е с месни деликатеси
Идеалният партньор на ракията са всякакви деликатеси като луканка, суджук, филе Елена, бабек, сушеница. Всички те са варианти на сушен колбас, който се приготвя от различни видове месо (свинско, говеждо) и различна комбинация от подправки.
Интересен е произходът на думата луканка. През 19-ти век почти във всяка селска къща в България се приготвят колбаси от агнешко, козе, свинско месо. Задължително тогава се прибавял и лук, както и чесън и други подправки. Оттук идва името – „луканка“. Днес в този деликатес лук не се слага, но името остава. Особено предпочитано мезе за традиционната българска трапеза е сланината – сурова с подправки или печена, тя е идеалното мезе за ракия.