Домашната лютеница е един от най-вкусните варианти на зимнината. Тя се консумира и от малки, и от големи. Дали за закуска, или за вечеря, лютеницата присъства на трапезата. Вече съществуват най-различни видове и е широко разпространена във всички супермаркети, но най-вкусна си остава домашната лютеница от детството. А приготването й не е толкова трудно, просто трябва да отделите малко време. Така ще знаете, че си подсигурявате качествен и вкусен продукт за цяла зима.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Ние ще ви предоставим лесна и вкусна рецепта за домашна лютеница.
Какво ви е необходимо?
Ето и продуктите, които трябва да си набавите за приготвянето на рецептата:
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
· 10 кг чушки;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
· 7 кг домати;
· 3 супени лъжици сол;
· 1 чаена лъжица кимион;
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
· 4 кг патладжан;
· 1 чаена чаша олио;
· 1 супена лъжица черен пипер;
· 1 чаена лъжица захар.
Приготвяне
Приготвянето на лютеницата преминава през няколко стъпки:
Първо:
На първо място трябва да приготвим доматено пюре. Горепосоченото количество домати ще ни е достатъчно за около 2 кг доматено пюре. Препоръчваме ви по-узрели и месести домати. Измивате, обелвате и смилате. Като може да мелите с мелачка, кухненски робот или както сметнете за добре. Полученото пюре изсипвате в тенджера и слагате на котлона до сгъстяване. Не е изключен вариантът да използвате готово пюре от магазина, но не гарантираме, че вкусът на лютеницата ви ще е толкова добър.
Второ:
Втората стъпка е изпичането на чушките и патладжаните. Отново, може да го направите по най-удобния за вас начин – чушкопек, на жар, барбекю и т.н. След изпичането е време да обелите зеленчуците и да ги оставите да се изцедят. Смилате ги с уреда, който притежавате, като е добре да не станат на пюре, ами на малки парчета, за да може да получите автентична лютеница.
Трето:
Моментът на варенето. Ако имате градина, използвайте огнище, а ако нямате – не пречи да я сварите в кухнята ви. Трябва да вземете под внимание обаче, че при варене лютеницата пръска. Ако я приготвяте в кухнята, използвайте възможно най-дълбокия съд, който притежавате, за да си спестите петна по стените и допълнително почистване. Вариант е също да разделите сместа в по-малки съдове и да я варите на няколко пъти.
Започвате с чушките и патладжаните, оставяте да заврят за около 10 мин при непрекъснато бъркане. Когато водата изври, добавяте доматеното пюре и продължавате по същия начин още 10 мин. След това добавяте олиото и останалите подправки и разбърквате в продължение на 5 мин. или докато сместа не се сгъсти достатъчно. Как да разберете това? Има трик, с който може да разберете дали лютеницата е достатъчно сгъстена – при разбъркване трябва да остане следа, която открива дъното. Сипвате в бурканчета още докато е гореща, затваряте и е време да заварите бурканите. На дъното на съда поставяте хавлиена кърпа, нареждате бурканите и сипвате вода. Слагате на котлона и чакате да заври. След като водата заври, изчакайте 15 мин и сте готови.